PAŻP: Inwestujemy w unowocześnianie lotnisk

pansa.pl

Prawie 230 milinów złotych wydała w zeszłym roku Polska Agencja Żeglugi Powietrznej na modernizację i budowę infrastruktury. Wśród największych inwestycji jest nowa wieża kontroli lotów na lotnisku Kraków-Balice

Rzecznik PAŻP Mateusz Sokołowski podaje, że nowa wieża działa teraz w trybie „shadow mode”, czyli współpracuje z rezerwową obsadą w starej lokalizacji. Wszystkie obowiązki przejmie po kilkudniowym teście.

Nowa wieża kontroli, której budowa trwała prawie 17 miesięcy, poprawi bezpieczeństwo ruchu lotniczego i zapewnieni wyższy poziom obsługi systemów zarządzania ruchem lotniczym. Znajdują się w niej również: sala operacyjna służby kontroli zbliżania (APP), pomieszczenia dla informatorów służby informacji powietrznej FIS oraz zaplecze socjalne i techniczne.

Koszt całej inwestycji to 50 mln złotych. Projekt był realizowany przy wsparciu środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Budowę zrealizowała firma PORR.

„Jak podkreśla prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Niedziela, w 2017 roku na modernizację i budowę nowoczesnej infrastruktury lotniczej PAŻP wydała blisko 230 mln złotych. To największy w historii PAŻP budżet inwestycyjny zrealizowany w ciągu jednego roku, większy o ponad 60 mln złotych od zrealizowanego w 2016 roku” – czytamy w komunikacie.

PAŻP podaje, że przykładem zeszłorocznych inwestycji jest budowa na lotnisku w Gdańsku instalacji ILS umożliwiającej wykonywanie podejścia do lądowania w widoczności III kategorii, czyli np. podczas mgły.

PAŻP przypomina również, że w ostatnich dniach grudnia zakończyła się budowa katowickiej wieży kontroli lotniska. Pracę zacznie ona pod koniec 2018 roku. Koszt inwestycji sięgnie 25 mln złotych. Katowicka wieża będzie najwyższym tego typu obiektem w Polsce.

„Planowane inwestycje mają przynieść usprawnienia także w trasowej części lotu i obsłudze nawigacyjnej w poszczególnych portach lotniczych. Obejmują one m.in. budowę ośrodków radiokomunikacyjnych, uruchomienie zestawów nadawczo-odbiorczych działających poniżej FL195, zakup i instalację radioodległościomierzy kolokowanych z ośrodkami radiokomunikacyjnymi. PAŻP zwiększa także pokrycie radarowe, budując cztery nowe radary MSSR oraz planuje zakup jednego, dodatkowego radaru mobilnego” – napisano w komunikacie.

PAŻP realizuje również projekty podnoszące bezpieczeństwo krajowego lotnictwa. W zeszłym tygodniu uruchomiono w PAŻP Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ARCC. Do jego zadań należy koordynacja działań ratunkowych na terenie Polski dla załóg i pasażerów samolotów i śmigłowców, które uległy katastrofie lub wypadkowi.

„Polscy kontrolerzy ruchu lotniczego są w czołówce, jeśli chodzi o efektywność pracy. Agencja odnotowuje dwucyfrowe przyrosty ruchu terminalowego rok do roku, poprawia się punktualność operacji lotniczych wykonywanych w polskiej przestrzeni powietrznej. Opóźnienia w 2017 były na rekordowo niskim poziomie, PAŻP zredukowała średni czas opóźnienia lotu do 0,1 minuty, podczas gdy cel postawiony przed Polską przez Europejską Organizację ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej EUROCONTROL na ubiegły rok zakładał redukcję do 0,23 minuty” – podała agencja.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Itaka przedłuża zawieszenie

Itaka ogłosiła dzisiaj, że zawieszenie wyjazdów spowodowane pandemią koronawirusa przedłuża do 20 czerwca. „W ...

Hiszpania coraz bliżej decyzji o wpuszczeniu turystów

Hiszpania, której gospodarka zależy w 12 procentach od turystyki, zamierza otworzyć swe granice w ...

Ryanair: Czarnogóra na horyzoncie

Ryanai planuje uruchomienie dwóch nowych tras – z Krakowa i Poznania do Podgoricy w ...

USA: Kolejnych 100 dni bez wypływania w rejsy

Ameryka przedłużyła zakaz wypływania w rejsy obowiązujący wszystkie statki wycieczkowe. Zakaz wydany przez Amerykańskie ...

Prezes Itaki: Turystyka trzyma mnie w dobrej formie

Kiedyś zastanawiałem się, czy nie powinienem się zająć czymś innym, ale bardzo lubię turystykę, ...

Branża turystyczna: Certyfikat covid-19 kluczem do przywrócenia podróży

Branże lotnicza, turystyczna i przewozów pasażerskich z zadowoleniem przyjęły decyzję Parlamentu Europejskiego popierającą wydawanie ...