Rekordowe półrocze lotnisk regionalnych

Port Lotniczy Wrocław

Od stycznia do czerwca 13 polskich lotnisk regionalnych obsłużyło 13,7 miliona pasażerów – o ponad 950 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Było to najlepsze pierwsze półrocze w historii polskich portów regionalnych

Od początku stycznia do końca czerwca z siatki połączeń regularnych i czarterowych 13 polskich lotnisk regionalnych skorzystało 13,7 miliona podróżnych, czyli o 7,5 procent (ponad 950 tysięcy) więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku – podaje Związek Regionalnych Portów Lotniczych (ZRPL) w komunikacie, podkreślając, że w tym samym czasie średnia dynamika ruchu pasażerskiego na europejskich lotniskach wyniosła według ACI Europe (stowarzyszenie zrzeszające ponad 500 europejskich lotnisk) 4,4 procent.

W pierwszym półroczu wszystkie polskie lotniska obsłużyły w sumie ponad 22,3 miliona podróżnych, z czego 62 procent przypadło na lotniska regionalne, a 38 procent na Lotnisko Chopina w Warszawie.

Czytaj też: „Centralne lotnisko nie zniszczy regionalnych portów”.

Wśród lotnisk, które rocznie obsługują powyżej miliona pasażerów (grupa 1), pod względem ich liczby prym wiodło lotnisko w Krakowie. Z jego połączeń skorzystało w pierwszym półroczu 3,8 miliona podróżnych. Na drugim miejscu znalazł się Gdańsk z wynikiem 2,5 miliona, na trzecim Katowice – 2 miliony, a na kolejnych Wrocław i Modlin – po 1,6 miliona oraz Poznań – 1 milion.

Z kolei wśród lotnisk obsługujących rocznie mniej niż milion pasażerów (grupa 2) najlepsze wyniki osiągnęło lotnisko w Rzeszowie, które obsłużyło 363 tysiące podróżnych. Drugie miejsce zajął Szczecin z wynikiem około 290 tysięcy (dane szacunkowe), a trzecie Bydgoszcz – 196 tysięcy. Za nimi uplasowały się Lublin – 166 tysięcy, Łódź – 111 tysięcy, Olsztyn – 65 tysięcy i Zielona Góra – 11 tysięcy.

Pod względem wzrostu liczby pasażerów w grupie 1 liderem jest lotnisko w Krakowie, z którego odprawiło się 616 tysięcy pasażerów więcej niż w tym samym okresie 2018 roku. Na drugim miejscu uplasował się Wrocław z przyrostem 145 tysięcy, trzeci był Gdańsk z wynikiem 138 tysięcy. W grupie 2 najwięcej pasażerów przybyło Olsztynowi – prawie 13 tysięcy, następnie Łodzi – 10 tysięcy i Rzeszowowi – 8,3 tysiąca.

W grupie 1 największą dynamikę wzrostu ruchu pasażerskiego – 19,3 procent – odnotował Kraków. Kolejne miejsca zajęły Wrocław – plus 9,6 procent i Gdańsk – plus 5,9 procent. W grupie 2 bezkonkurencyjne okazało się lotnisko Olsztyn-Mazury z 26-procentową dynamiką wzrostu. Drugie miejsce przypadło Łodzi – plus 10,1 procent, a za nią uplasowała się Bydgoszcz – plus 3,7 procent.

Zobacz także: „Polacy polubili latanie z lotnisk blisko domu”.

– W pierwszym półroczu bieżącego roku dynamika wzrostu ruchu pasażerskiego wyniosła 7,5 procent, w tym samym okresie ubiegłego roku było to 17 procent, widoczne jest więc wyraźne spowolnienie – mówi prezes ZRPL Artur Tomasik, cytowany w komunikacie.

– Na ten stan rzeczy znaczący wpływ ma sytuacja w segmencie przewozów czarterowych. W tym sezonie biura podróży nie zwiększyły znacząco oferowania w porównaniu z zeszłym rokiem, a postawiły na maksymalizację efektu ekonomicznego. Rozwój ruchu czarterowego hamuje także brak samolotów na rynku spowodowany uziemieniem boeingów 737 Max 8. Szacuje się, że na krajowym rynku przewozów wakacyjnych brakuje od jednego do dwóch samolotów o pojemności do 200 foteli – tłumaczy Tomasik.

ZRPL przypomina, że w 2018 roku z siatki połączeń polskich portów regionalnych skorzystało 28,1 miliona podróżnych, czyli o ponad 3,7 miliona więcej niż w 2017 roku. Był to najlepszy wynik w historii polskich portów regionalnych. Dynamika wzrostu ruchu wyniosła 15,3 procent i była zdecydowanie wyższa od średniej europejskiej, która według ACI Europe wyniosła 6,1 procent. ZRPL prognozuje, że w tym roku liczba pasażerów polskich lotnisk regionalnych zbliży się do 30 milionów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Największa ewakuacja turystów po upadku giganta

Tylko rząd brytyjski ma do sprowadzenia do kraju 160 tysiące urlopowiczów, którzy wykupili wakacje ...

Darmowe wycieczki za sprzątanie parków

Turyści odwiedzający Berlin mogą zwiedzić miasto z przewodnikiem za darmo. Żeby wziąć udział w ...

Od maja podatek na Balearach dwa razy wyższy

Od maja do października osoby wypoczywające na Balearach muszą zapłacić dwa razy wyższy podatek ...

Alltours: Zbieraj wiadomości w czasie urlopu

Agenci, którzy podczas urlopu chcą poznać hotele z oferty niemieckiego biura podróży Alltours, mogą ...

Kajaki z Dobą

Spływy kajakowe z podróżnikiem Aleksandrem Dobą proponuje Lidl Podróże w nowej ofercie dla aktywnych ...

Travel Service właścicielem CSA

Czeska linia lotnicza Travel Service stała się większościowym udziałowcem narodowego przewoźnika Czech Airlines, CSA ...