CPK zrewolucjonizuje podróże koleją

Fot. Adobe Stock

Spółka Centralny Port Komunikacyjny przedstawiła projekt Strategicznego Studium Lokalizacyjnego. Zawiera on mapy korytarzy dla nowych linii kolejowych prowadzących z różnych stron Polski do nowego lotniska między Warszawą a Łodzią.

Projekt jest od środy dostępny na stronie internetowej poświęconej konsultacjom. Wynika z niego, że po tym, jak zostaną uruchomione połączenia prowadzące przez CPK i do niego, sieć kolejowa w Polsce zwiększy się do ponad 20 tys. km, a Polska będzie pod tym względem krajem z 3. najdłuższą siecią w Europie.

„Rzeczpospolita”

Strategiczne Studium Lokalizacyjne Centralnego Portu Komunikacyjnego (SSL) to nowy etap procesu planistycznego programu kolejowego CPK. W założeniach ma pomóc w przygotowaniach do budowy ponad 1,6 tys. km nowych linii, wchodzących w skład 12 szlaków, z których 10 podstawowych to tzw. szprychy, łączące poszczególne regiony kraju z CPK i Warszawą. Przedstawione korytarze będą podstawą dalszych prac studialno-projektowych. SSL zawiera również mapy kolejowe, które – po wydrukowaniu – zajmują powierzchnię 70 metrów kwadratowych. Linie, które powstaną w związku z programem CPK, mają być budowane według najnowszych technologii, a dzięki nim znacząco skrócą się podróże po Polsce.

– Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko wielka zmiana na rynku lotniczym, ale także rewolucja w podróżach kolejowych w całej Polsce. Dzięki Programowi Kolejowemu CPK walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym Polaków – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas Kongresu Rozwoju Kolei na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie został przedstawiony nowy projekt. – W kwietniu ubiegłego roku podczas konferencji prasowej na stacji Łódź Fabryczna pokazywaliśmy założenia Programu Kolejowego CPK i przyjętą przez rząd nowelizację rozporządzenia zawierającego wykaz linii kolejowych o znaczeniu państwowym. Dzisiaj zostały pokazane pierwsze wyniki prac projektowych – dodał premier.

Wewnątrz każdego z przedstawionych korytarzy kolejowych jest kilka wariantów przebiegu danej linii. – Mają one charakter orientacyjny. Ostateczny przebieg dla każdej z nich będzie zależał m.in. od wyników konsultacji społecznych, badań środowiskowych i szczegółowych uwarunkowań technicznych – wyjaśnił Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK. Z nowym opracowaniem planistycznym CPK można zapoznać się na stronie www.cpk.pl. Na początku lutego w tym miejscu zostanie udostępniony formularz konsultacyjny, dzięki któremu będzie można zgłaszać swoje propozycje do opracowanego dokumentu. – Każdą z propozycji przeanalizujemy, rozważając jej zasadność i możliwość wprowadzenia – obiecuje Mikołaj Wild, prezes CPK.

ZOBACZ TEŻ: Japończycy deklarują, że pomogą w budowie CPK

Podróż pociągiem ze stolicy do nowego Portu Lotniczego Solidarność ma trwać 15 minut, z Łodzi – niespełna 30 minut. Z Wrocławia i Poznania dojedziemy do Warszawy w czasie poniżej 2 godz., a czas przejazdu między Krakowem i Katowicami skróci się do 35 minut. – Do Warszawy i CPK z większości największych miast Polski będzie można dojechać w czasie nie dłuższym niż 2–2,5 godz. – obiecuje Piotr Malepszak, członek zarządu CPK odpowiadający za część kolejową całego projektu.

Za budowę nowej infrastruktury będzie odpowiadać Centralny Port Komunikacyjny, a za modernizację już istniejącej – PKP Polskie Linie Kolejowe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

IAG: Mniejsze obroty, większe zyski

Grupa lotnicza IAG zwiększyła w 2016 roku zysk operacyjny. Związkowcy zacierają ręce i żądają ...

Jesień w Fatimie należy do Polaków

Do grudnia do Fatimy, gdzie dobiega końca rok jubileuszu stulecia objawień maryjnych, przybędzie rekordowa ...

Ahmed Yousef poprowadzi promocję Egiptu

Rania el-Maszat, minister Turystyki Egiptu, mianowała Ahmeda Yousefa szefem krajowej organizacji turystycznej Ahmed Yousef ...

Google Flights przewidzi opóźnienia samolotów

Google Flights poinformuje, że lot się opóźni, zanim ogłosi to linia lotnicza. Wykorzysta do ...

Prezes Cooka bada śmierć klientów

Prezes Thomasa Cooka Peter Fankhauser osobiście zaangażował się w wyjaśnienie przyczyn śmierci dwojga klientów ...

Pasażerowie potrzebują ochrony przed bankructwami linii lotniczych

Niemieckie branżowe organizacje turystyczne domagają się wprowadzenia różnych form zabezpieczeń dla klientów na wypadek ...