Kolejne linie zawieszają loty do Chin. Lufthansa po British Airways

Fot. Fotorzepa

Brytyjskie linie lotnicze zablokowały rano wszystkie połączenia z Chinami w związku z szerzącą się epidemią koronawirusa. Również inni przewoźnicy podejmują podobne decyzje. Po południu dołączyła Lufthansa.

British Airways podjął radykalny krok z obawy przed postępującą epidemią wirusa 2019-nCoV z Chin – odwołał wszystkie loty do Pekinu i Szanghaju od środy 29 stycznia. Zablokował sprzedaż biletów do tych miast na swojej stronie internetowej. Ostatnie loty w tych kierunkach wykonał we wtorek 28 stycznia, załogi z tych samolotów i ostatni pasażerowie mają wrócić w środę z Chin.

Informację o wstrzymaniu przez British Airways lotów do Chin podał portal Paxex, cytując komunikat wysłany przez zarząd przewoźnika do pracowników. „Sytuacja związana z nowym koronawirusem w Chinach wciąż się rozwija i dziś (we wtorek – red.) brytyjskie Biuro Spraw Zagranicznych zmieniło swoje stanowisko, odradzając wszelkich, chyba że koniecznych służbowych, podróży do Chin” – czytamy w komunikacie.

Podobną decyzję podjęły rosyjskie Ural Airlines, które w poniedziałek zawiesiły połączenia z Chinami, z kolei w środę odwołały także część lotów do europejskich i azjatyckich miast, które cieszą się dużą popularnością wśród turystów z Chin. Są to loty z Jekaterynburga do Monachium, Paryża i Rzymu, a także z Władywostoku do Sapporo (Japonia). Pasażerom, którzy kupili bilety do Europy, rosyjski przewoźnik oferuje alternatywne loty z Moskwy i Pragi.

W środę śladem Ural Airlines i British Airways poszedł także największy przewoźnik Azji Południowowschodniej – indonezyjski Lion Air, który zawiesił trasy do Chin. Zrobił to również , ale od 3 lutego, Kazachstan, który wcześniej zamknął połączenia autobusowe z Państwem Środka – informuje Reuters. Ruch pociągów między Kazachstanem a Chinami zostanie wstrzymany 1 lutego.

Kazachstan zawiesił też wydawanie wiz dla obywateli Chin chcących wjechać do tego kraju.

Lufthansa odwoła wszystkie loty do Chin kontynentalnych. Jak podał rzecznik firmy, samoloty Lufthansy, a także należących do niej linii lotniczych Austrian Airlines, Swiss i Brussels Airlines wykonają jeszcze tylko po jednym rejsie. Mają przywieźć do Niemiec oczekujące tam załogi pokładowe. Wstrzymanie lotów ma na razie obowiązywać do 9 lutego, ale nowe rezerwacje do Chin będą prowadzone dopiero od 1 marca.
Lufthansa zwraca pieniądze za bilety kupione po 23 stycznia na rejsy do 23 lutego. Klienci mogą też bez dodatkowych kosztów zmienić termin lotu.

Loty do Chin wstrzymały też Air India i Seoul Air, American Airlines zawiesiły połączenia z Szanghajem i Pekinem, a Finnair ogłosił, że odwołuje loty do Pekinu i Nankinu do drugiej połowy marca.

Zakaz lotów do Chin rozważają również amerykańskie władze. Biały Dom jednak ogłosił, że „na razie loty będą się odbywać”.

Według najnowszych danych w wyniku zarażenia się koronawirusem zmarły 132 osoby, a liczba zachorowań na całym świecie wynosi 6053. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest w chińskim mieście Wuhan. Rosną także obawy Polaków przed epidemią i wyraźnie spadło zainteresowanie podróżami do Chin, ale i całej Azji.

Mogą Ci się również spodobać

Izraelskim liniom lotniczym El Al grozi bankructwo

Izraelskie Ministerstwo Finansów odmówiło narodowemu przewoźnikowi, El Al, pomocy publicznej. Linia prosiła 350 milionów ...

Bieszczady potrzebują turystów

„Jadę w Bieszczady” to hasło akcji zainicjowanej przez Fundację Bieg Rzeźnika, którą firmują bieszczadzcy ...

Upadek Thomasa Cooka nie zaszkodził Egiptowi

14 milionów euro straciła egipska branża turystyczna przez upadek Thomasa Cooka – twierdzi prezes ...

Wizz Air lata już na nowych trasach z Polski

W połowie czerwca węgierski przewoźnik uruchomił zapowiadane wcześniej połączenia z Polski do Londynu-Gatwick, Santander ...

Itaka ma swoją firmę na Zakintos

Zebu Travel Services – to nazwa pierwszego biura turystyki przyjazdowej (incoming) Itaki, powołanego w ...

Niemiecki touroperator zbankrutował przez koronawirusa

Comtour, niemiecki specjalista od wyjazdów do Indii, ogłosił niewypłacalność. Powodem była pandemia i związany ...