Eksperci: Większość linii lotniczych zbankrutuje w dwa miesiące

Fot. AFP

Pandemia koronawirusa doprowadzi do bankructwa większości linii lotniczych na całym świecie do końca maja – stwierdzili specjaliści z CAPA, największej światowej firmy analitycznej, zajmującej się rynkiem lotniczym. Jedynym ratunkiem jest pomoc rządowa i skoordynowane działania całej branży.

Wiele linii lotniczych prawdopodobnie już stoi u progu bankructwa lub ma poważne problemy z regulowaniem zobowiązań – ostrzega CAPA – Centre for Aviation. Przewoźnicy szybko wyczerpują rezerwy gotówkowe, ponieważ ich samoloty są uziemione, a te, które jeszcze latają, są w połowie puste.

CAPA prognozuje, że największe szanse na przetrwanie mają przewoźnicy z USA, Chin i Bliskiego Wschodu, mają bowiem największą szansę na pomoc rządową lub dokapitalizowanie przez właścicieli.

CZYTAJ TEŻ: Linie lotnicze w kryzysie – chcą zwalniać pracowników

Linie lotnicze są jednymi z największych ofiar koronawirusa wśród spółek, ponieważ z powodu pandemii ruch lotniczy został wstrzymany niemal na całym świecie. Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Powietrznego przewoźnicy mogą stracić w tym roku nawet 113 miliardów dolarów.

Rynek już dyskontuje obawy inwestorów. Notowania spółek takich jak EasyJet, Wizz Air czy Lufthansa spadły przez ostatni miesiąc odpowiednio o 57 procent, 52 procent i 38 procent.

ZOBACZ TAKŻE: Linie lotnicze: Latamy na pusto

Jeszcze większą panikę widać na warszawskim parkiecie. Akcje Enter Aira staniały przez ostatni miesiąc o 70 procent. Przypomnijmy, że rząd po wstrzymaniu rejsów zagranicznych (z wyjątkiem czarterów przywożących Polaków do kraju) zdecydowała o uziemieniu od dzisiaj wszystkich rejsów krajowych. W efekcie sprzedaż biletów na rejsy regularne przez LOT została zawieszona.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Linie lotnicze przeciwne ubezpieczeniom od upadłości

Linie lotnicze rzadko upadają, a mechanizmy zabezpieczające pasażerów przed bankructwem już istnieją – twierdzą ...

TGV zmienia nazwę na InOui

Francuska kolej SNCF ogłosiła, że od lipca rozpocznie stopniową zmianę nazwy historycznej marki superszybkich ...

Wakacje najlepiej kupuje się przez stronę TUI

TUI jest najlepiej przygotowany do sprzedaży przez stronę internetową, wynika z analizy porównawczej brytyjskiej ...

Egipt – prezydent Sisi zaprzysiężony na drugą kadencję

Zwycięzca marcowych wyborów prezydenckich w Egipcie, Abdel Fatah al-Sisi, został dzisiaj zaprzysiężony na drugą ...

Niemieccy turyści na ITB: W Polsce byliśmy, Polskę lubimy

Na rodzinne wakacje nad morze, na zabiegi zdrowotne do uzdrowiska, na aktywny wypoczynek w ...

Amerykańscy hotelarze oskarżeni o zmowę

Choice Hotels, Hiltonowi, Hyattowi, InterContinentalowi, Marriottowi i Wyndhamowi wytoczono właśnie w USA pozew zbiorowy. ...