Minister transportu Niemiec obiecuje lotniskom pomoc

Fot. AFP

Ministerstwo Transportu Niemiec przygotowuje program wsparcia lotnisk regionalnych i dużych portów przesiadkowych. – Jeśli stracimy ważną infrastrukturę, możemy jej nie odzyskać – mówi minister Andreas Scheuer.

Minister transportu Niemiec Andreas Scheuer zapowiada dalsze programy pomocowe dla lotnictwa – donosi Niemiecka Agencja Informacyjna, na którą powołuje się portal branży turystycznej FVW. Zdaniem ministra sektor będzie musiał się zorganizować na nowo, a dotyczy to przedsiębiorstw z tej branży na całym świecie. – Przez pewien czas transport lotniczy nie będzie działał w pełni. Niektórzy się z tego cieszą, ja nie. Będziemy musieli tu dalej pomagać – mówi minister. Scheuer odnosi się do pakietu pomocowego dla Lufthansy liczonego w miliardach euro.

– Ale myślimy oczywiście także o lotniskach. Przygotowujemy program dla portów regionalnych i zajmujemy się dużymi lotniskami przesiadkowymi. Jeśli na tym etapie stracimy ważną infrastrukturę, możemy jej później już nie reaktywować – argumentuje. Chodzi o utrzymanie istniejących struktur. – Wszystko, co się zamknie, co przestanie być częścią sieci, może się później nie otworzyć – dodaje.

CZYTAJ TEŻ: Lotniska wciąż bez pieniędzy z tarczy

Liczba rezerwacji biletów lotniczych bardzo mocno spadła w wyniku rozprzestrzeniania się koronawirusa. Co gorsza, na razie nie ma zbyt wielkich perspektyw na poprawę tej sytuacji, a to oznacza dalsze oszczędności. Prezes Grupy Lufthansa, Carsten Sphor, powiedział ostatnio wyraźnie, że cięcia, jakich koncern dokonał w swojej flocie i liczbie pracowników, nie są wystarczające. Scheuer podkreśla, że jeśli linie typu Lufthansa latają jedynie w 30 procentach, mają o wiele wyższe koszty.

Odnosząc się do sytuacji Airbusa mówi, że ten producent samolotów jest tak samo ważny dla branży lotniczej jak bezpieczeństwo lotów czy system obsługi bagażową. Mniejsza liczba lotów przekłada się również na sytuację sklepów na lotniskach czy pracowników odprawy naziemnej. – Kryzys dotyka cały system – wyjaśnia.

ZOBACZ TAKŻE: W drugim kwartale lotniska straciły 99 procent pasażerów

Minister transportu uważa, że ludzie będą mniej latać, bo zmienią się ich modele zachowań. Szef firmy z Düsseldorfu ograniczy swoje wyjazdy do Berlina i zastąpi je wideokonferencją. I choć jest to „okay”, jak mówi Scheuer, to te zmiany będą miały konsekwencje. W styczniu jeszcze nikt nie wyobrażał sobie, że trzy wideo- czy telekonferencje w ciągu jednego dnia staną się standardem. Jego zdaniem na jakiś czas spadnie też liczba spontanicznych wyjazdów na weekend za granicę.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemcy częściowo znoszą ostrzeżenia przed podróżami

Dzięki poprawie sytuacji epidemicznej w wielu krajach i postępującemu programowi szczepień od 1 lipca ...

Betlej: Powoli kończy się era prostego składania wycieczek

Coraz gorsze perspektywy ma działalność stricte touroperatorska. Na świecie, za sprawą cyfryzacji, nowych technik ...

Cook: Sprzedajemy to, na czym zarabiamy najwięcej

Przychody o 7 procent wyższe niż przed rokiem, mniejsza sezonowa strata operacyjna i sprzedaż ...

Komisja Europejska namawia do luzowania obostrzeń dla podróżnych

Komisja Europejska apeluje, by kraje członkowskie stopniowo łagodziły restrykcje związane z wyjazdami. Bruksela uważa ...

OSAT radzi agentom: Nie podpisujcie umów z Sun & Funem

Prosimy, wstrzymajcie się z podpisywaniem umów z biurem podróży Sun & Fun – apeluje ...

Niemcy boją się zamachów na koleje

Niemiecki Federalny Urząd Kryminalny ostrzega, że dżihadyści mogą planować zamachy terrorystyczne na pociągi – ...