Minister transportu Niemiec obiecuje lotniskom pomoc

Fot. AFP

Ministerstwo Transportu Niemiec przygotowuje program wsparcia lotnisk regionalnych i dużych portów przesiadkowych. – Jeśli stracimy ważną infrastrukturę, możemy jej nie odzyskać – mówi minister Andreas Scheuer.

Minister transportu Niemiec Andreas Scheuer zapowiada dalsze programy pomocowe dla lotnictwa – donosi Niemiecka Agencja Informacyjna, na którą powołuje się portal branży turystycznej FVW. Zdaniem ministra sektor będzie musiał się zorganizować na nowo, a dotyczy to przedsiębiorstw z tej branży na całym świecie. – Przez pewien czas transport lotniczy nie będzie działał w pełni. Niektórzy się z tego cieszą, ja nie. Będziemy musieli tu dalej pomagać – mówi minister. Scheuer odnosi się do pakietu pomocowego dla Lufthansy liczonego w miliardach euro.

– Ale myślimy oczywiście także o lotniskach. Przygotowujemy program dla portów regionalnych i zajmujemy się dużymi lotniskami przesiadkowymi. Jeśli na tym etapie stracimy ważną infrastrukturę, możemy jej później już nie reaktywować – argumentuje. Chodzi o utrzymanie istniejących struktur. – Wszystko, co się zamknie, co przestanie być częścią sieci, może się później nie otworzyć – dodaje.

CZYTAJ TEŻ: Lotniska wciąż bez pieniędzy z tarczy

Liczba rezerwacji biletów lotniczych bardzo mocno spadła w wyniku rozprzestrzeniania się koronawirusa. Co gorsza, na razie nie ma zbyt wielkich perspektyw na poprawę tej sytuacji, a to oznacza dalsze oszczędności. Prezes Grupy Lufthansa, Carsten Sphor, powiedział ostatnio wyraźnie, że cięcia, jakich koncern dokonał w swojej flocie i liczbie pracowników, nie są wystarczające. Scheuer podkreśla, że jeśli linie typu Lufthansa latają jedynie w 30 procentach, mają o wiele wyższe koszty.

Odnosząc się do sytuacji Airbusa mówi, że ten producent samolotów jest tak samo ważny dla branży lotniczej jak bezpieczeństwo lotów czy system obsługi bagażową. Mniejsza liczba lotów przekłada się również na sytuację sklepów na lotniskach czy pracowników odprawy naziemnej. – Kryzys dotyka cały system – wyjaśnia.

ZOBACZ TAKŻE: W drugim kwartale lotniska straciły 99 procent pasażerów

Minister transportu uważa, że ludzie będą mniej latać, bo zmienią się ich modele zachowań. Szef firmy z Düsseldorfu ograniczy swoje wyjazdy do Berlina i zastąpi je wideokonferencją. I choć jest to „okay”, jak mówi Scheuer, to te zmiany będą miały konsekwencje. W styczniu jeszcze nikt nie wyobrażał sobie, że trzy wideo- czy telekonferencje w ciągu jednego dnia staną się standardem. Jego zdaniem na jakiś czas spadnie też liczba spontanicznych wyjazdów na weekend za granicę.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Finnair za rok dołoży więcej połączeń z Warszawą

Finnair doda dwa kolejne cotygodniowe połączenia między Helsinkami i Warszawą na lato 2019 roku. ...

Niemcy zimą wybierają Azję

Z pierwszych podsumowań niemieckich touroperatorów wynika, że klienci w tym roku chętnie jeżdżą do ...

Kreta zwiększa liczbę pięciogwiazdkowych łóżek

O 25 tysięcy zwiększy się w przeciągu najbliższych 5 lat liczba łóżek noclegowych w ...

Polityka nie przeszkadza Polakom podróżować do Izraela

Wycieczki do Izraela cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem. A tamtejszy rząd hojnie wspiera linie lotnicze, ...

Hotels.com: 4 gwiazdki równie dobre, a tańsze

Do 1105 złotych za dobę mogli oszczędzić w zeszłym roku polscy turyści, decydując się ...

Wypadek w Turcji – 11 zabitych narciarzy

Jedenaście osób zginęło, a 46 zostało rannych na północnym zachodzie Turcji, kiedy autokar wiozący ...