Rząd przeznaczy na CPK 13 miliardów złotych

jedna z wizji, jak mógłby wyglądać terminal CPK. Fot. CPK

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia „Programu inwestycyjnego Centralny Port Komunikacyjny. Etap I. 2020-2023”. Realizacja programu ma kosztować 12,8 miliarda złotych. Pieniądze będą pochodzić ze sprzedaży obligacji.

Za tę sumę spółka CPK, prowadząca inwestycję, rozpocznie jeszcze w tym roku wykupowanie ziemi pod węzeł komunikacyjny. W 2021 r. przygotuje projekt tzw. master planu lotniska i wystąpi o decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, a w 2023 roku przygotuje raport oddziaływania na środowisko i koncepcja architektoniczną terminalu pasażerskiego. Także w 2023 r. inwestor planuje uzyskać decyzję lokalizacyjną i wbić pierwszą łopatę na placu budowy.

CZYTAJ TEŻ: Horała: CPK ruszy w najlepszym momencie

Założenia Koncepcji CPK przewidują budowę przeszło 120 budynków i budowli. Sam terminal pasażerski, o szacowanej powierzchni 400-500 tys. mkw., miałby być jednym z największych obiektów kubaturowych w Polsce.

Jak mówił w Sejmie wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do budowy CPK Marcin Horała, program CPK to „w pewnym aspekcie wielki program pozyskiwania do Polski kapitału, środków europejskich, środków komercyjnych na dobre inwestycje wpisujące się w politykę europejską, jak również komercyjnie opłacalne, jak duże lotnisko hubowe”.

Jak powiedział „Rzeczpospolitej” ekspert rynku lotniczego Sebastian Gościniarek z BBSG, nie oczekiwałby, że projekt na wczesnym etapie przyczyni się do wychodzenia polskiej gospodarki z kryzysu. – Wszystkie prace, które pozwolą zarobić polskim podmiotom są przewidziane na czas kiedy powinniśmy już być po kryzysie. W tym wypadku jedynie wykup ziemi spowoduje, przeniesienie pieniędzy z kasy rządu do kasy prywatnej. Poza tym pieniądze będą wydawane głównie na usługi firm zagranicznych. Pytanie co zrobić, aby chociaż część z tych pieniędzy została w kraju?

Z kolei prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR Adrian Furgalski zwraca uwagę, że pieniądze bardziej są teraz potrzebne na ratowanie już funkcjonujących lotnisk, które są w głębokim kryzysie, a 142 miliony złotych, które na ten cel przeznacza rząd to kropla w morzu potrzeb.

WIĘCEJ: Pomoc rządu to kropla w morzu potrzeb polskich lotnisk

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowe opłaty na lotniskach i na niebie

Od dziś obowiązują dwie stawki opłaty dla linii lotniczych, pobieranej przez PAŻP za obsługę ...

Rzecznik MŚP: Zwolnienie z ZUS dla turystyki na pół roku

Przedsiębiorcy turystyczni, transportowi, hotelowi, organizatorzy targów i imprez artystycznych powinni być zwolnieni z ZUS ...

Elektrycznym rowerem na Jedwabnym Szlaku: W Dogubayazicie, tureckim Dzikim Wschodzie

„Evet” czy „Hayir”? „Tak” czy „Nie”? – takie pytanie dotyczące zbliżającego się w Turcji ...

Thomas Cook rozważa sprzedaż kultowej marki

Club 18-30 to znany brytyjski specjalista od wyjazdów dla młodych należący do Thomasa Cooka. ...

Jedz i baw się, ale płać

Zamawiali bankiety na setki gości, jedli, pili, tańczyli, a nawet puszczali fajerwerki. Gdy serwowano ...

Z Gdańska do Wiednia z Wizz Airem

Wizz Air ogłosił, że 27 kwietnia uruchomi nową trasę z Gdańska do Wiednia. Loty ...