Gliwicka kolejka najwyższa na świecie

materiały prasowe

Z 111 do 4 metrów zmniejszyła się gliwicka radiostacja na potrzeby największej w Polsce makiety kolejowej – Kolejkowa w Gliwicach

Radiostacja to jeden z symboli Gliwic, który na dobre wpisał się także w historię Europy. Wyjątkowy pomnik historii, znajdujący się przy ulicy Tarnogórskiej, góruje nad okolicą od 1925 roku. Pierwotnie miał pomóc w poszerzeniu zasięgu ówczesnej rozgłośni radiowej. Dzisiaj jest jednym z unikatowych zabytków historii na Śląsku.

– Chcieliśmy pokazać jeden z symboli regionu w niezwykły sposób – mówi Jakub Paczyński, twórca Kolejkowa Gliwice. – Dlatego postanowiliśmy, że radiostacja będzie najwyższym na świecie obiektem na makiecie kolejowej. Z ponad 111 metrów wiernie przenieśliśmy ją do nieco ponad 4 metrów wysokości. Co szczególnie trudne, podobnie jak oryginał, stworzyliśmy ją z drewna. Przez to praca modelarzy była jeszcze bardziej wymagająca, ale efekt robi wrażenie – dodaje. Prace nad nową makietą trwały ponad 3 miesiące. Poprzedziła je szczegółowa dokumentacja i analiza planów gliwickiego zabytku.

Kolejkowo, działające w gliwickim centrum handlowym Europa Centralna, to zdaniem twórców największy park miniatur, po którym jeżdżą pociągi. Na ponad 900 metrach kwadratowych można odkryć niezwykłe opowieści zaprezentowane w skali 1:25. Na makietę składa się łącznie 167 budynków, 116 samochodów, 12 pociągów i ponad tysiąc postaci.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hiszpańscy hotelarze spokojnie o sytuacji Cooka

Hiszpańskie organizacje hotelarskie, szczególnie na Wyspach Kanaryjskich i Balearach, z uwagą przyglądają się sytuacji ...

Najtańsza linia lotnicza na świecie to…

Najlepsze oferty mają linie lotnicze z Azji i z Bliskiego Wschodu, Primera Air wygrywa ...

Wilno zamyka na wakacje swoje lotnisko

Od lipca głównym portem lotniczym Litwy będzie Kowno. Ceny na tamtejszym lotnisku już idą ...

Sisi wygrywa wybory prezydenckie w Egipcie

Tak jak przewidywano, wstępne wyniki pierwszej tury wyborów wskazują na dużą przewagę obecnie urzędującego ...

Od lipca Ryanair znów będzie latał z Polski

1 lipca irlandzka tania linia lotnicza reaktywuje loty na prawie 200 trasach z i ...

PAŻP: Inwestujemy w unowocześnianie lotnisk

Prawie 230 milinów złotych wydała w zeszłym roku Polska Agencja Żeglugi Powietrznej na modernizację ...