Opole zaprasza turystów na wieżę ratusza

Wikipedia

Wieża opolskiego ratusza będzie udostępniona dla zwiedzających. Pierwsze wycieczki z przewodnikiem mogą wejść na nią już w najbliższą sobotę. Otwarcie wieży jest związane z obchodzoną w tym roku 800. rocznicą założenia miasta

O przywróceniu możliwości zwiedzania wieży opolskiego ratusza poinformował naczelnik wydziału promocji UM w Opolu Łukasz Śmierciak. – Zanim podjęliśmy taką decyzję, konieczna była przebudowa wejścia i dostosowanie jej do potrzeb turystów. Musimy też pamiętać, że wieża jest częścią budynku, który jest normalnie wykorzystywany jako obiekt biurowy i siedziba władz miasta – wyjaśnia Śmierciak.

Z tego powodu wieże będzie można zwiedzać tylko w soboty i niedziele. Ze względów bezpieczeństwa wstęp na mierzącą ponad 65 m wieżę będzie możliwy w zorganizowanych grupach pod opieką przewodnika. Bezpłatne wejściówki można otrzymać w miejskim biurze informacji turystycznej.

– Jest to niewątpliwa atrakcja dla turystów i mieszkańców naszego miasta. Widok z wieży różni się od tego, jaki roztacza się po wejściu na pobliską Wieżę Piastowską. Stąd można podziwiać układ kamieniczek w historycznym centrum miasta i jego panoramę – wylicza urzędnik. Na jednym z poziomów budynku przygotowano wystawę rycin i fotografii dokumentujących dawne Opole – m.in. zniszczoną przez Niemców synagogę i Zamek Piastów, w miejscu którego stoi dziś gmach urzędu wojewódzkiego.

Wieża ratusza w Opolu została wybudowana w XVIII wieku na wzór florenckiego pałacu Vecchio. W 1934 roku runęła po usunięciu podpierających ją przybudówek. Dwa lata później została odbudowana z zachowaniem poprzedniego kształtu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Travelplanet: Dla polskiego turysty Grecja ponad wszystko

Jak wakacje z biurem podróży to w Europie, we dwoje lub troje, najchętniej w ...

Nowa Zelandia za tydzień będzie wolna od obostrzeń?

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern oświadczyła, że wszystkie obowiązujące jeszcze w Nowej Zelandii obostrzenia ...

System przypomni, by zadzwonić do turysty

W Niemczech ma powstać system wsparcia sprzedaży dla agentów. Program będzie im co rano ...

Almatur nagradza pracowitych i aktywnych

Biuro podróży Almatur już czwarty raz organizuje akcję „Zapracuj na swoje wakacje”. Oferuje do ...

TUI prosi agentów o radę

Niemieckie TUI mocniej zaangażuje się w interakcję ze swoją siecią sprzedaży. Liczy, że eksperci ...

Nowe godziny lotu nie zmarnują urlopu

Przy zmianie godzin przelotu klient może żądać zwrotu pieniędzy za niewykorzystane świadczenia, a nie ...