Świętokrzyski ROT ma nowego prezesa

archiwum prywatne

Andrzej Pruś został prezesem Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Zastąpił sprawującego tę funkcję przez ostatnich 13 lat Jacka Kowalczyka

Zmiany personalne w zarządzie ROTWŚ to wynik zmiany we władzach województwa świętokrzyskiego, jakie nastąpiły po zeszłorocznych wyborach samorządowych, we władzach którego większość zdobyło PiS (wcześniej rządziły PSL i PO). Świętokrzyski rząd marszałkowski jako członek organizacji wnosi największą składkę do jej budżetu.

Walne zgromadzenie członków ROTWŚ wymieniło dziś też dwie inne osoby w siedmioosobowym zarządzie: Mirosława Gębskiego ze starostwa powiatowego w Kielcach i Michała Morońskiego z Urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

Za odwołaniem Jacka Kowalczyka głosowały 34 osoby, cztery były przeciw a 35 wstrzymało się od głosu.

Zapytany przez nas o swoje największe osiągnięcie Kowalczyk wymienia umowę z TVP na współfinansowanie serialu „Ojciec Mateusz”. – To była chyba pierwsza taka umowa w Polsce na product placement.Dzięki temu, że serial kręcono w Sandomierzu, spopularyzowaliśmy to miasto w całym kraju. W porównaniu do nakładów było to bardzo tanio – wyjaśnia Kowalczyk.

– Na pewno warto też wskazać, że kiedy w 2009 roku zrobiliśmy ogólnopolskie badania dotyczące postrzegania województwa świętokrzyskiego, tylko 11 procent ludzi kojarzyło je z turystyką. Dzisiaj jest to prawie 70 procent – dodaje Kowalczyk.

Kowalczyk pozostaje na stanowisku głównego specjalisty w departamencie edukacji, sportu i turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, gdzie między innymi zajmuje się kategoryzowaniem hoteli.

Andrzej Pruś jest działaczem partyjnym Prawa i Sprawiedliwości (sekretarz organizacji świętokrzyskiej) i samorządowcem. Od roku 2014 do 2018 był wiceprzewodniczącym, a od 2018 jest przewodniczącym sejmiku świętokrzyskiego. Studiował zarządzanie i administrację w Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. W wyborach samorządowych w 2006 i 2010 bezskutecznie ubiegał się o mandat radnego miejskiego Starachowic z list PiS. W przedterminowych w 2014 roku próbował też zdobyć stanowisko prezydenta Starachowic z ramienia lokalnego komitetu (z poparciem PiS). Został jednak radnym sejmiku świętokrzyskiego, a w 2018 roku uzyskał reelekcję. Z turystyką dotąd nie miał bezpośrednio nic wspólnego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polak i Niemiec na wakacjach to zła kombinacja

Rosjanie, Brytyjczycy i Polacy to nacje, których niemieccy turyści nie lubią najbardziej. Najbardziej przeszkadza ...

Turcja inwestuje w Wyspę Demokracji i Wolności

Turecka wyspa Yassiada (lub Yassi Ada) znajdująca się u wybrzeży Stambułu, na Morzu Marmara, ...

Najfajniejsze dzielnice Europy? Jedźcie na Pragę

Brytyjski „Independent” zamieścił listę 10 najciekawszych dzielnic w europejskich miastach. W zestawieniu znalazła się ...

Tubylcy uratują sezon w Hiszpanii

W tym roku branża turystyczna w Hiszpanii spodziewa się o 12-20 procent mniej gości ...

Prezes OLT: W jakimś stopniu konkurowaliśmy z LOT

Już podczas pierwszego spotkania szef Amber Gold Marcin P. poinformował, że w przeszłości miał ...

Żołnierze NATO poznają Mazury jako turyści

Zwiedzili już Wilczy Szaniec w Gierłoży i Twierdzę Boyen w Giżycku. Podziwiają mazurskie lasy ...