Świętokrzyski ROT ma nowego prezesa

archiwum prywatne

Andrzej Pruś został prezesem Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Zastąpił sprawującego tę funkcję przez ostatnich 13 lat Jacka Kowalczyka

Zmiany personalne w zarządzie ROTWŚ to wynik zmiany we władzach województwa świętokrzyskiego, jakie nastąpiły po zeszłorocznych wyborach samorządowych, we władzach którego większość zdobyło PiS (wcześniej rządziły PSL i PO). Świętokrzyski rząd marszałkowski jako członek organizacji wnosi największą składkę do jej budżetu.

Walne zgromadzenie członków ROTWŚ wymieniło dziś też dwie inne osoby w siedmioosobowym zarządzie: Mirosława Gębskiego ze starostwa powiatowego w Kielcach i Michała Morońskiego z Urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

Za odwołaniem Jacka Kowalczyka głosowały 34 osoby, cztery były przeciw a 35 wstrzymało się od głosu.

Zapytany przez nas o swoje największe osiągnięcie Kowalczyk wymienia umowę z TVP na współfinansowanie serialu „Ojciec Mateusz”. – To była chyba pierwsza taka umowa w Polsce na product placement.Dzięki temu, że serial kręcono w Sandomierzu, spopularyzowaliśmy to miasto w całym kraju. W porównaniu do nakładów było to bardzo tanio – wyjaśnia Kowalczyk.

– Na pewno warto też wskazać, że kiedy w 2009 roku zrobiliśmy ogólnopolskie badania dotyczące postrzegania województwa świętokrzyskiego, tylko 11 procent ludzi kojarzyło je z turystyką. Dzisiaj jest to prawie 70 procent – dodaje Kowalczyk.

Kowalczyk pozostaje na stanowisku głównego specjalisty w departamencie edukacji, sportu i turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, gdzie między innymi zajmuje się kategoryzowaniem hoteli.

Andrzej Pruś jest działaczem partyjnym Prawa i Sprawiedliwości (sekretarz organizacji świętokrzyskiej) i samorządowcem. Od roku 2014 do 2018 był wiceprzewodniczącym, a od 2018 jest przewodniczącym sejmiku świętokrzyskiego. Studiował zarządzanie i administrację w Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. W wyborach samorządowych w 2006 i 2010 bezskutecznie ubiegał się o mandat radnego miejskiego Starachowic z list PiS. W przedterminowych w 2014 roku próbował też zdobyć stanowisko prezydenta Starachowic z ramienia lokalnego komitetu (z poparciem PiS). Został jednak radnym sejmiku świętokrzyskiego, a w 2018 roku uzyskał reelekcję. Z turystyką dotąd nie miał bezpośrednio nic wspólnego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W lipcu więcej miast w siatce Emirates

W lipcu linie lotnicze z Dubaju włączą do siatki połączeń 11 miast Europie, Afryce ...

Muzułmanie zaczęli świętować ramadan

Dla muzułmanów sunnitów z różnych krajów na świecie rozpoczął się ramadan. W dzień będą ...

USA: Pasażer próbował wysiąść w locie

Stewardesa amerykańskich linii lotniczych Delta rozbiła butelkę wina na głowie jednego z pasażerów, który ...

Proces o fałszywy alarm bombowy na lotnisku

– Gdy usłyszałem o bombie, byłem w szoku. Dopytywałem, a on powtórzył, że na ...

CPK może być konkurencją dla lotnisk regionalnych

Centralny Port Komunikacyjny może stanowić zagrożenie dla regionalnych portów lotniczych, choć te podkreślają, że ...

Teneryfa chce być miejscem dla młodych i wymagających

„Tfe Cool, niekończące się emocje” to nowe hasło promocyjne Teneryfy, które ma zachęcać do ...