Rzecznik MŚP do samorządów: Zwolnijcie firmy z czynszu

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz
Fot. materiały prasowe

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz prosi samorządy o zwolnienie przedsiębiorców z czynszu. Apel ma związek z pogarszającą się płynnością finansową firm, spowodowaną szerzącą się epidemią.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz wystosował do jednostek samorządu terytorialnego list z apelem o zwolnienie przedsiębiorców, którzy zamknęli lokale, z opłat czynszowych za wynajmowaną powierzchnię – informuje biuro prasowe rzecznika. Rzecznik tłumaczy apel pogarszającą się płynnością finansową firm spowodowaną sytuacją epidemiologiczną. Informuje też, że na taką pomoc zdecydował się Kalisz.

Oto treść listu.

Funkcjonujemy w szczególnym czasie dla całego społeczeństwa. Wszyscy martwimy się o zdrowie swoje i naszych bliskich, staramy się respektować ograniczenia nałożone przez rząd, mające na celu zwalczanie epidemii. Jednostki samorządu terytorialnego także aktywnie włączyły się w te działania.

Niestety ekonomiczne skutki pandemii już odczuwają mali i średni przedsiębiorcy. Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego wielu z nich musiało zamknąć swoją działalność – nieczynne są restauracje (z wyjątkiem sprzedawania dań na wynos), miejsca rozrywki, siłownie, biura podróży. Nie dość jednak, że pozbawieni są oni dochodu, w dalszym ciągu ponoszą wiele kosztów. Muszą opłacić pracowników, zapłacić podatki czy składki na ubezpieczenia społeczne.

Wielu z nich wynajmuje lokale, które należą do gminy, dlatego zwracam się do Państwa z apelem o zwolnienie przedsiębiorców, którzy zamknęli lokale, z opłat czynszowych za wynajmowaną powierzchnię, z wyjątkiem opłat za media (woda, ścieki, odpady komunalne). W sytuacji zaś lokali użytkowych, których najemcy nadal prowadzą działalność, ale zaistniała sytuacja wpłynęła znacząco na spadek ich obrotów, proszę o zastosowanie ulgi w czynszu, która pozwoliłaby częściowo zrekompensować im spadki dochodów.

Z radością przyjąłem informacje, że część samorządów, na przykład Miasto Kalisz zdecydowało się już takie działania.
Bardzo proszę o szybkie podjęcie inicjatywy w tym zakresie, aby pomóc uratować firmy oraz miejsca pracy w zarządzanych przez Państwa miastach i gminach.

Biorąc powyższe pod uwagę, to przepis art. 59 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 869) przewiduje, że w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym należności pieniężne, mające charakter cywilnoprawny, przypadające jednostce samorządu terytorialnego lub jej jednostkom organizacyjnym, mogą być umarzane, terminy ich spłaty mogą zostać odroczone lub płatność tych należności może zostać rozłożona na raty na zasadach określonych przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Duży popyt na Marsa Alam mobilizuje do inwestowania

O 300 procent w ciągu 8 lat wzrośnie liczba pokojów hotelowych w Marsa Alam ...

Strajk generalny we włoskim transporcie

We Włoszech, podobnie jak w wielu innych krajach, w Dzień Kobiet związki zawodowe i ...

Pekin odwołuje loty krajowe. Boi się drugiej fali zakażeń

Władze odwołały dzisiaj wiele lotów krajowych obsługiwanych przez lotniska w Pekinie. W związku z ...

Jedzenie w hotelach gorsze dla środowiska niż samoloty

Choć negatywny wpływ turystyki na środowisko rozpatrywany jest głównie przez pryzmat emisji dwutlenku węgla ...

System posłucha klienta i doradzi agentowi

Amadeus pracuje nad systemem, który będzie analizował zachowania klientów i na tej podstawie dobierał ...

Turystyka Sri Lanki straci ponad miliard dolarów

Zdaniem ministra finansów Sri Lanki Mangali Samaraweery z powodu niedawnych zamachów terrorystycznych liczba turystów ...