Hiszpania wpuści zaszczepionych turystów bez testów

Dobrą dla turystyki wiadomość premier ogłosił podczas targów FITUR. Fot. AFP

Osoby zaszczepione na covid-19 będą mogły wjechać bez przeszkód do Hiszpanii. Na początek, od poniedziałku 24 maja, wpuszczani będą na tej zasadzie podróżni z 10 państw, a od 7 czerwca już ze wszystkich krajów.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił te informacje dziś podczas wystąpienia na targach turystycznych Fitur, odbywających się w Madrycie – podaje agencja Reutera.

Jak powiedział, z udogodnień na początek skorzystają podróżni z wybranych 10 krajów spoza wspólnoty, w których liczba zakażeń koronawirusem jest mała. Chodzi m.in. o Wielką Brytanię, Australię, Chiny, Singapur, Koreę Południową, Nową Zelandię i Izrael.

CZYTAJ TEŻ: Hiszpania: Nie ścigamy się z innymi w otwieraniu turystyki

W tej chwili osoby podróżujące do Hiszpanii muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR na koronawirusa, wykonanego najwcześniej na 72 godziny przed podróżą. Nie dotyczy to tylko dzieci do 6 roku życia. Przed wyjazdem trzeba też wypełnić formularz Ministerstwa Zdrowia.

Hiszpania przed kryzysem była drugim najczęściej odwiedzanym kierunkiem na świecie. Uzyskiwała dzięki turystyce 12 procent PKB. Z powodu pandemii koronawirusa liczba przyjazdów spadła w zeszłym roku o 80 procent.

Dotąd w kraju na covid-19 zachorowało 3,6 miliona ludzi, a 78 tysięcy z nich zmarło. Wraz z postępującymi szczepieniami sytuacja się poprawia, dzięki czemu można luzować kolejne obostrzenia. Od 9 maja w Hiszpanii nie obowiązuje już stan wyjątkowy, co spowodowało wzrost liczby rezerwacji w hotelach.

Sanchez twierdzi, że dzięki wprowadzeniu nowych zasad podróżowania liczba przyjazdów powinna dojść do końca roku do 70 procent wartości sprzed pandemii. W sezonie letnim gości ma być między 30 a 40 procent wobec sezonu z 2019 roku.

ZOBACZ TEŻ: Bruksela – jest porozumienie w sprawie certyfikatu covidowego

Hiszpańskie Stowarzyszenie Przewoźników Lotniczych ALA przyjęło informację z zadowoleniem, ale jego prezes, Javier Gandara, podkreśla, że nadal nie wszystkie problemy są rozwiązane. Chodzi między innymi o to, że Hiszpania nie znalazła się na zielonej liście krajów, ale na pomarańczowej, jaką sporządził rząd Wielkiej Brytanii. W związku z tym brytyjscy turyści wracający z wakacji w Hiszpanii do domu muszą nie tylko wykonać dwa testy PCR, ale i odbyć kwarantannę w domu.

Z kolei federacja hotelarska CEHAT zarzuca władzom krajowym i europejskim, że wprowadzanie certyfikatu covidowego trwa zbyt długo. Gdyby został wdrożony wcześniej, być może ważne dla hiszpańskiej branży miesiące maj i czerwiec nie byłyby stracone.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Egipt myśli, jak pomóc branży turystycznej. Może tańsze bilety?

Przedłużenie programu ochrony zadłużonych w bankach to postulat egipskich przedsiębiorców przedstawiony ministrowi turystyki. Szef ...

Enter Air: Podniesiemy kapitał, kupimy samoloty

Enter Air ma już prospekt emisyjny, na podstawie którego zamierza przeprowadzić emisję do 2,3 ...

Ryanair przegrał z polską firmą. TSUE: nieuczciwy warunek w umowie

Ryanair zapisał w swoich warunkach podróżowania, że klienci mogą występować przeciwko niemu tylko do ...

ZUS: Rusza przyjmowanie wniosków na pomoc za marzec i kwiecień

Przedsiębiorcy mogą od dziś składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek za marzec i ...

„Itaki świat nadal jest piękny”, a do tego mamy dużo nowości na lato

Współpraca z parkiem rozrywki Energylandia, nowy program klubów dla dzieci i nowy koncept klubów ...

Coral Travel: Ten rok zaliczymy do najlepszych

O tym, czy miniony sezon był udany dla biura podróży, które kierunki miały najwięcej ...