Zaplanuj swój bezpieczny wakacyjny wyjazd

Wakacje – wyczekany czas odpoczynku, gdy w końcu możemy zapomnieć o pracy i codziennych obowiązkach. Polacy coraz częściej za cel swoich letnich wypraw obierają sobie nie tylko nasze rodzime destynacje, ale również zagraniczne kurorty.

Każdy może więc zaplanować sobie wypoczynek w dokładnie takim miejscu, o jakim akurat marzy. Ale właśnie! Niezwykle istotne jest zawsze dobre planowanie. Dzięki temu, możemy spokojnie wypoczywać, czując się bezpiecznie i komfortowo. O czym warto więc pamiętać planując wakacyjny wyjazd?

Wybierz bezpieczny kierunek podróży

Mamy dzisiaj niemal niczym nieograniczone możliwości podróżowania po świecie. Nic więc dziwnego, że kusi nas wizja dalekich wyjazdów, do mniej lub bardziej znanych zakątków, często uważanych za raj na ziemi. Zanim jednak zarezerwujemy wycieczkę w biurze podróży lub kupimy bilety lotnicze, musimy dowiedzieć się jak najwięcej o miejscu, w którym spędzimy wakacje. Nie w każdym z nich możemy wypoczywać zupełnie komfortowo, bez martwienia się o bezpieczeństwo nas samych i naszych bliskich.

Z tego powodu, każdy wyjazd zagraniczny powinien zostać poprzedzony dokładnym zapoznaniem się ze specyfiką danego kraju lub regionu. Należy zainteresować się aktualną sytuację polityczną oraz dowiedzieć się czy istnieją jakieś poważne zagrożenia, o których trzeba wiedzieć. W tym celu warto chociażby odwiedzić rządowe strony internetowe, a w szczególności portal ministerstwa spraw zagranicznych. To właśnie tam udostępniane są informacje odnośnie specyfiki danego kraju i dokumentów potrzebnych do wjazdu na jego teren, ale także ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa właśnie.

Dobrym źródłem informacji jest też telewizja i internet, z których musimy jednak korzystać rozważnie. Nie każda stacja telewizyjna i strona internetowa są przecież godne zaufania. Szukając najnowszych informacji na temat sytuacji na świecie i potencjalnych zagrożeń w miejscu, do którego wyjeżdżamy, powinniśmy korzystać wyłącznie z rzetelnych źródeł. Przykładem jednego z nich może być chociażby portal internetowy Polsat News, który z powodzeniem działa od kilku dobrych lat i cieszy się świetnymi opiniami wśród odbiorców.

Zabezpiecz swój dom przed wyjazdem

Każdego roku policja przypomina nam o tym, że czas wakacyjnych urlopów Polaków to jednocześnie okres wzmożonej pracy włamywaczy. Aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki po powrocie z wakacji, musimy zatem właściwie zadbać o zabezpieczenie naszego dobytku.

Przede wszystkim, powstrzymajmy się od rozgłaszania wszem i wobec informacji o tym, kiedy i na jak długo wyjeżdżamy. Pozostawmy je wyłącznie dla rodziny i najbliższych przyjaciół lub sąsiada, który będzie się opiekował naszym mieszkaniem. Im więcej osób będzie znało szczegóły dotyczące naszego wyjazdu, tym większe są szanse, że informacja ta dotrze do niewłaściwych osób.

Powierzając zaufanej osobie klucze do naszego mieszkania albo domu, poprośmy ją nie tylko o podlewanie kwiatów i wietrzenie pomieszczeń. Dobrze jeśli będzie ona mogła pojawić się w tam również wieczorem. Zapalając światła w niektórych pomieszczeniach zasygnalizuje ona, iż ktoś przebywa w mieszkaniu. Z tego samego powodu należy też na bieżąco usuwać listy i ulotki znajdujące się w skrzynce pocztowej albo pod drzwiami.

Dodatkowo, jeśli w naszym mieszkaniu znajdują się jakieś cenne dla nas przedmioty, na czas wyjazdu warto przekazać je na przechowanie komuś z rodziny lub przyjaciół. Będziemy dzięki temu nieco spokojniejsi, a potencjalni złodzieje z pewnością się zawiodą.

Mogą Ci się również spodobać

Rosja traci doświadczonych pilotów

Rosyjscy piloci nie chcą pracować dla rodzimych linii lotniczych. W ciągu dwóch ostatnich lat ...

Austria: 96 nielegalnych narciarzy. Wśród nich Polacy

Austriacka policja odkryła, że w narciarskim kurorcie St Anton am Arlberg przebywa 96 obcokrajowców, ...

Wydatki na podróże wrócą do normy za kilka lat

Przychody z tytułu wydatków turystów na podróże wrócą do poziomu sprzed kryzysu za trzy ...

Hiszpania – bilety lotnicze z abonamentu

Firma technologiczna Caravelo opracowała system subskrybowania biletów lotniczych. Klienci zapłacą miesięczny abonament, co pozwoli ...

Turcja zmienia zasady pobierania podatku turystycznego

Początkowo stawka podatku miała być uzależniona od standardu hotelu, teraz ma wynosić 2 procent ...

LOT planuje wakacyjne rejsy z Budapesztu

LOT doda do siatki swoich połączeń z Budapesztu wakacyjne loty do Dubrownika i Warny ...