O przywróceniu możliwości zwiedzania wieży opolskiego ratusza poinformował naczelnik wydziału promocji UM w Opolu Łukasz Śmierciak. - Zanim podjęliśmy taką decyzję, konieczna była przebudowa wejścia i dostosowanie jej do potrzeb turystów. Musimy też pamiętać, że wieża jest częścią budynku, który jest normalnie wykorzystywany jako obiekt biurowy i siedziba władz miasta - wyjaśnia Śmierciak.

Z tego powodu wieże będzie można zwiedzać tylko w soboty i niedziele. Ze względów bezpieczeństwa wstęp na mierzącą ponad 65 m wieżę będzie możliwy w zorganizowanych grupach pod opieką przewodnika. Bezpłatne wejściówki można otrzymać w miejskim biurze informacji turystycznej.

- Jest to niewątpliwa atrakcja dla turystów i mieszkańców naszego miasta. Widok z wieży różni się od tego, jaki roztacza się po wejściu na pobliską Wieżę Piastowską. Stąd można podziwiać układ kamieniczek w historycznym centrum miasta i jego panoramę - wylicza urzędnik. Na jednym z poziomów budynku przygotowano wystawę rycin i fotografii dokumentujących dawne Opole - m.in. zniszczoną przez Niemców synagogę i Zamek Piastów, w miejscu którego stoi dziś gmach urzędu wojewódzkiego.

Wieża ratusza w Opolu została wybudowana w XVIII wieku na wzór florenckiego pałacu Vecchio. W 1934 roku runęła po usunięciu podpierających ją przybudówek. Dwa lata później została odbudowana z zachowaniem poprzedniego kształtu.