Portal Gehalt.de, na który powołuje się serwis branżowy Gloobi.de, zbadał wysokość pensji w różnych zawodach związanych z turystyką. Okazuje się, że sprzedawcy wycieczek otrzymują za rok pracy w Niemczech średnio 28,4 tysiąca euro, wielkość zarobków waha się od 24,5 tysiąca do 34 tysięcy euro. Przeciętne wynagrodzenie wakacyjnego doradcy podobne jest do tego, jakie dostaje kierowca autobusu (29,5 tysiąca euro), ratownik wodny (29 tysięcy euro) czy sprzedawca usług sportowych (27,5 tysiąca euro).

Najwięcej w turystyce zarabiają piloci samolotów, którzy przeciętnie dostają 92 tysiące euro rocznie. W grupie tej zanotowano jednak duże różnice. Podczas gdy najlepiej opłacane 25 procent przedstawicieli tego zawodu może liczyć nawet na 133 tysiące euro, to ci z najmniejszą gażą otrzymują rocznie 60 tysięcy euro.

W hotelarstwie najwięcej do domu przynoszą dyrektorzy, ich średnia pensja wynosi 65 tysięcy euro. Menedżerowie średniego szczebla, bez odpowiedzialności za firmę, są wynagradzani kwotą 32,5 tysiąca euro. Najmniej dostaje personel pokojowy - tu przeciętnie wypłata zamyka się w 20,5 tysiąca euro rocznie. Część musi się jednak zadowolić jeszcze mniejszą kwotą - zaledwie 18 tysiącami euro za 12 miesięcy pracy.