Anna Jędrocha nową przewodniczącą komisji turystyki przyjazdowej PIT

Znany krakowski przedsiębiorca turystyczny i działacz społeczny Anna Jędrocha została przewodniczącą komisji turystyki przyjazdowej Polskiej Izby Turystyki

Publikacja: 19.06.2017 19:34

Anna Jędrocha nową przewodniczącą komisji turystyki przyjazdowej PIT

Foto: ROL, Filip Frydrykiewicz F.F. Filip Frydrykiewicz

W głosowaniu członków Rady Naczelnej PIT Jędrocha dostała 18 głosów poparcia przy dwóch przeciwko i jednym wstrzymującym się.

Komisja turystyki przyjazdowej od roku nie miała przewodniczącego, jej aktywność zamarła więc. Wcześniej komisją kierowała Karolina Gnusowska-Weiss z biura podróży Weiss Travel.

Jędrocha pracuje w turystyce od 1982 roku, kiedy to zatrudniła się w Orbisie. Obecnie kieruje dwoma spółkami, których jest współudziałowcem – Intercrac, organizującej turystykę przyjazdową i Symposium Cracoviense, zajmującej się turystyką biznesową (kongresy i konferencje). Jest też w zarządzie biura podróży Cracow Tours, którego specjalnością są wycieczki po Krakowie i okolicy.

Jędrocha do maja kierowała jedną z największych organizacji samorządu gospodarczego w polskiej turystyce - Krakowską Izbą Turystyki. KIT należał do Izby Turystyki RP. W ostatnich tygodniach wystąpił jednak z tej organizacji. Powodem był, według jej działaczy, brak wpływu na skostniałą strukturę ITRP (czytaj: "Izba Turystyki RP bez Krakowa i Wielkopolski"). Anna Jędrocha wystąpiła z ITRP jeszcze wcześniej. Członkiem PIT jest jednak już od kilkunastu lat. Była orędownikiem połączenia obu izb. Teraz zamierza zaangażować się w pracę na rzecz środowiska przedsiębiorców turystycznych w strukturze PIT.

Jak mówi, turystyka przyjazdowa nie była dotąd doceniana w PIT. Chciałaby więc nadać jej większą rangę. Jej zdaniem jest wiele do zrobienia zarówno wewnątrz samej komisji turystyki przyjazdowej, jak i otoczenia prawnego całego tego sektora. - Trzeba zintegrować środowisko wokół promocji turystyki, sieciowania produktów turystycznych, promowania dobrych praktyk w turystyce – mówi. Zamierza robić to we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Polską Organizacją Turystyczną.

Jak to osiągnąć? Chciałaby między innymi doprowadzić do pobierania przez samorządy opłaty turystycznej (zamiast klimatycznej). Pieniądze z tego źródła powinny według niej zasilić budżet na promocję turystyki polskiej.

Inny problem wymagający rozwiązania to opisanie kwalifikacji pilotów,rezydentów i przewodników turystycznych. - Chodzi o to, żeby można było porównywać kwalifikacje ludzi uprawiających te zawody. Potrzebna jest weryfikacja ich umiejętności przez kompetentne ciała – wyjaśnia.

- Bardzo też martwi mnie stan wprowadzania nowych przepisów w sprawie ochrony danych osobowych, jakie są konieczne po uchwaleniu nowego rozporządzenia w tej sprawie przez Unię Europejską. Do maja 2018 roku, kiedy musimy to zrobić, zostało mało czasu. Przedsiębiorcy muszą mieć przecież czas na przygotowanie się do tego – mówi.

Zdradza też, że chciałaby otworzyć komisję na współpracę z podmiotami, które wprawdzie nie są członkami PIT, ale mogłyby coś wnieść do jej pracy przy konkretnych projektach.

We wtorek odbędzie się pierwsze posiedzenie komisji z nową przewodniczącą. Oprócz Anny Jędrochy w jej skład wchodzą: Wojciech Matuszko, OST Gromada

Leszek Ostaszewski, Travel-Projekt

Justyna Wojtal, Intour Polska

Paweł Bączek, Janpol

Ewa Głębowicz, Espace Voyage

Karolina Gnusowska-Weiss, Weiss Travel

Ryszard Cetnarski, Holiday Travel

Agnieszka Zyzało, Szot

Kamil Kurak, Travel Export

Eugeniusz Ławreniuk, Junior

Tadeusz Milik, Furnel International

Jerzy Szegidewicz, Instytut Gospodarki Turystycznej

Olga Oszal, Abdar

Ewa Weintrit, Ave Incoming Touroperator

Dariusz Wojtal, Intour Travel Polska

Dariusz Jakubiak, Trip

Andrzej Kołłątaj, Areatour

Czesława Orłowska, Raytan Tour

W głosowaniu członków Rady Naczelnej PIT Jędrocha dostała 18 głosów poparcia przy dwóch przeciwko i jednym wstrzymującym się.

Komisja turystyki przyjazdowej od roku nie miała przewodniczącego, jej aktywność zamarła więc. Wcześniej komisją kierowała Karolina Gnusowska-Weiss z biura podróży Weiss Travel.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek