Przez Umweltfestival, który odbył się pod Bramą Brandenburską w Berlinie w miniony weekend, przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Zgłosiło się na niego kilkuset wystawców, promujących ekologiczne jedzenie, zdrowy styl życia, kontakt z naturą, ale także zrównoważony, ekologiczny transport. Nie bez przyczyny partnerem wydarzeniem był największa niemiecka organizacja rowerzystów ADFC, a także niemieckie federalne Ministerstwo Środowiska.

Pięć regionów Polski wschodniej: Świętokrzyskie, Podkarpackie, Lubelskie, Podlaskie i Warmińsko-Mazurskie przywiozło do Berlina mobilne kino 5D, gdzie prezentowano filmy, promujące Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Na stoisku rozdawano mapy i foldery ze wszystkich pięciu województw, głównie w języku niemieckim, ale też angielskim, bo na imprezie pojawiło się wielu turystów z innych krajów - opisuje rzecznik prasowy Świętokrzyskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i rzecznik Green Velo Jarosław Panek.

- To wydarzenie jest wprost stworzone dla nas, bo jest nakierowane na rowerzystów - mówi Panek. - Z naszym kinem 5D idealnie wkomponowaliśmy się w tematykę imprezy. Zainteresowanie szlakiem było duże, choć niewątpliwie dla Niemców to ciągle coś nowego. Ale właśnie ta nowość jest naszym atutem. Wśród odwiedzających nasze stoisko ludzi wielu to zapaleni rowerzyści, którzy często już Polskę na rowerach odwiedzili. Dotarliśmy do najbardziej pożądanej grupy docelowej - podsumowuje berlińską promocję Green Velo Panek.

Jak wyjaśnia, niemieccy cykliści często pytali o możliwość kupienia aktywnego wypoczynku na trasie Green Velo u touroperatora. - I tu pojawia się nierozwiązany wciąż problem, bo jeszcze bardzo niewiele firm sprzedaje taką ofertę turystyczną - opisuje Panek.

W organizację promocji Green Velo w Niemczech włączył się Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej (ZOPOT) w Berlinie, który zapewnił miejsce, a także nagłośnił w berlińskich mediach udział szlaku Green Velo w Umweltfestivalu. Jeszcze przed imprezą pracownicy ZOPOT–u rozsyłali informacje prasowe o Green Velo i mobilnym kinie 5D, które przyjedzie do stolicy Niemiec.