Po tych dwóch zdarzeniach, do których doszło w ciągu niecałej doby, do pracy nad nowym systemem zabezpieczeń przystąpił urząd nadzoru nad zabytkami archeologicznymi w Wiecznym Mieście - podały włoskie media.

W nocy z niedzieli na poniedziałek dwóch turystów z Brazylii przeskoczyło przez bariery i wdrapało się na mury amfiteatru Flawiuszów. Obaj spadli z wysokości pięciu metrów. U jednego z nich stwierdzono złamanie miednicy i trafił do szpitala. Brazylijczycy zostali spisani przez policję i odpowiedzą za wtargnięcie do zabytku.

Kilkanaście godzin później na półkolumnie Koloseum znaleziono wielkie czarne bazgroły, w tym napis „morte" (śmierć). Policja prowadzi postępowanie w sprawie tego kolejnego aktu wandalizmu, posługując się przede wszystkim zapisem z zainstalowanych tam kamer.

Według pierwszych ustaleń oba te najnowsze incydenty nie są ze sobą związane, ale - jak się zauważa - dowodzą, że odnowiony niedawno rzymski zabytek, któremu przywrócono splendor, jest coraz bardziej narażony na niszczycielskie wybryki.