Moskiewskie media informują, że polskie linie lotnicze LOT chciałyby uzyskać więcej możliwości przelotu nad Syberią do Azji ("LOT potrzebuje do rozwoju przelotów nad Syberią"). Dodają jednak, że rosyjskie władze lotnicze podejmą w tej kwestii decyzję z uwzględnieniem interesów rosyjskiego przewoźnika narodowego, Aerofłotu.

Gazeta "Kommiersant" pisze, że we wrześniu przedstawiciele polskich władz odwiedzą Moskwę, aby porozmawiać na temat rejsów samolotów LOT nad Syberią*. Autorka materiału wyjaśnia, że polska firma chciałaby rozwijać połączenia z Azją i wobec tego dostać zgodę na dodatkowe przeloty. "Kommiersant" zwraca uwagę, że ewentualne udzielenie na to zgody będzie niekorzystne dla Aerofłotu. "Obecnie główny tranzytowy przewóz pasażerów z Polski do Azji spoczywa na Aerofłocie (Polacy często latają do Azji z przesiadką w Moskwie - red.). Po wydzieleniu dodatkowych korytarzy powietrznych polska firma będzie mogła sama przewozić pasażerów do Azji, omijając Moskwę" - czytamy w gazecie.

"Wątpliwe, by polska delegacja, która przyleci na rozmowy do Moskwy, miała jakieś szczególne propozycje, które mogłyby spowodować, że strona rosyjska będzie rozmowniejsza" - pisze moskiewska gazeta cytując dyrektora wykonawczego Aerofłotu Olega Pantieliejewa.

*Według rzeczniczki Urzędu Lotnictwa Cywilnego Marty Chylińskiej rozmowy na ten temat mają przebiegać w Polsce.