To znak, że spełniają najwyższe standardy z zakresu jakości wody, bezpieczeństwa i prowadzonych działań ekologicznych, edukacyjnych i informacyjnych.

W tym roku Błękitna Flaga - przyznawana na jeden sezon przez duńską fundację na rzecz edukacji ekologicznej - powiewać będzie na 20 kąpieliskach nadbałtyckich i jednym śródlądowym w Moryniu. W województwie pomorskim wyróżniono plażę wschodnią w Ustce i kąpieliska w Sopocie, Jelitkowie, Jastrzębiej Górze, Władysławowie oraz Gdańsku Brzeźno. Na Pomorzu Zachodnim uhonorowano plaże w Międzywodziu, Dziwnowie, Dziwnówku, Rewalu, Pogorzelicy i Kołobrzegu. Wyróżnienie przyznano również kąpieliskom w Lubczynie, Międzyzdrojach, Pobierowie, Niechorzu, Mrzeżynie, Grzybowie i w Ustroniu Morskim.

Przystań Jachtowa - Basen Północy w Świnoujściu, w Międzyzdrojach oraz kamping PTTTK w Szczecinie, Gdyni i Gdańsku to wyróżnione mariny. Oficjalne ogłoszenie wyników programu odbędzie się 7 czerwca w Kopenhadze. Podniesienie Błękitnych Flag nastąpi na początku lipca. Błękitną Flagę otrzymują europejskie plaże i mariny, ale także obiekty w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Japonii, Nowej Zelandii, Maroku czy Republice Południowej Afryki. Wyróżnienie przyznawane jest od 1987 roku.