Najszybsze pociągi z Olsztyna do Szyman na Lotnisko Mazury jadą krócej niż godzinę. Odjazdy i przyjazdy pociągów są zsynchronizowane z przylotami i odlotami samolotów. Jak twierdzą Polskie Linie Kolejowe, połączenie miasta z lotniskiem pociągami stało się konkurencyjne wobec przejazdu samochodem.

Nowe tory ułożono na odcinku Olsztyn – Szczytno (44 kilometry linii nr 219) oraz na stacji Szczytno (kilometr na linii nr 35). Wyremontowano również 10-kilometrowy odcinek linii nr 35 ze Szczytna do Szyman. Oprócz tego przebudowano perony i wymieniono nawierzchnię na 37 przejazdach kolejowo-drogowych.

Peron w Szymanach ma wysokość 55 cm i zapewnia wygodne wsiadanie i wysiadanie także osobom niepełnosprawnym. Został wyposażony w wiatę, oświetlenie i system informacji wizualnej.

Polskie Linie Kolejowe wybudowały także nowe lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym, które zapewnia sprawne prowadzenie pociągów. Dzięki instalacji nowoczesnych urządzeń poprawiono bezpieczeństwo.

Cała inwestycja była współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007 - 2013. Miała usprawnić połączenia kolejowe wewnątrz województwa warmińsko-mazurskiego. Na trasie z Olsztyna do Szczytna pociągi jadą z prędkością do 100 km/h, a na odcinku ze Szczytna do Szyman - 110 km/h.