Czeska strona odmawia komentarza w tej sprawie. Czeski minister spraw wewnętrznych Milan Chovanec, poproszony o potwierdzenie informacji bądź jej zdementowanie, tajemniczo odpowiedział, że w jego resorcie nie brakuje żadnego pracownika.

Sytuacja jednak wygląda poważnie - w sobotę o zaginionych debatował sztab kryzysowy MSZ, na jutro zaplanowano w tej sprawie posiedzenie Rady Bezpieczeństwa. Z kolei minister spraw zagranicznych Lubomir Zaoralek poinformował, że do poszukiwań włączył się wywiad.

odał, że jeżeli są służby, które mogą pomóc Czechom w tej kwestii, to będą oni z nimi współpracować. Przypomniał też, że czeska strona ma w Libanie - jak się wyraził - transparentnych i jasnych partnerów.

Zaginięcie wiąże się ze sprawą przetrzymywanego w Czechach Alego Fajada, podejrzanego o działalność terrorystyczną. Samochód, którym jechali Czesi, prowadził brat Fajada, a wśród zaginionych są adwokat i tłumacz w jego sprawie. Okoliczności te sprawiają, że zarówno libańskie, jak i czeskie media otwarcie mówią o porwaniu, którego celem będzie wymiana Czechów na Alego Fajada.