Jak czytamy w komunikacie ministerstwa, strajki w brazylijskich miastach mogą spowodować poważne utrudnienia i paraliż środków transportu. Przy tego typu incydentach miejscowa policja może zastosować gaz łzawiący.

Ze względów bezpieczeństwa MSZ radzi więc unikać dużych zbiorowisk i nieprzyłączanie się do manifestacji, nawet pokojowych. Nie zaleca natomiast oddalania się od centrów i głównych punktów turystycznych miast, zwłaszcza nocą, ze względu na groźbę napadów i kradzieży. Ostrożność należy zachować także w komunikacji miejskiej, taksówkach i samochodach prywatnych.

MSZ zaleca nieeksponowanie tam telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych czy biżuterii. Odradza też zwiedzanie niektórych miejsc nocą lub bez sprawdzonych przewodników. Dotyczy to zwłaszcza slumsów w Rio de Janeiro.

W nagłych wypadkach Polacy mogą liczyć na pomoc ambasady w Brasilii i konsulatu w Kurytybie. W miastach, gdzie nie ma polskich urzędów konsularnych, Polacy będą mogli poprosić o pomoc urzędu konsularnego dowolnego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Przed podróżą MSZ zaleca zarejestrowanie się w systemie e-konsulat przez stronę ministerstwa.

Więcej informacji na stronie Ambasady RP w Brasilii i w przewodniku MSZ "Polak za granicą".