Strajk pilotów o większe bezpieczeństwo

Pracownicy pokładowi europejskich linii lotniczych planują w styczniu jednodniowy strajk, aby żądać krótszego czasu pracy i dłuższych przerw między lotami

Publikacja: 02.12.2012 10:27

Strajk pilotów o większe bezpieczeństwo

Foto: Bloomberg

Zmęczenie pilotów było przyczyną wypadków i bardzo groźnych sytuacji w USA, co doprowadziło do wprowadzenia tam surowych przepisów o czasie wypoczynku.

Europejski urząd bezpieczeństwa transportu lotniczego EASA nie zrobił wystarczająco dużo dla poprawienia przepisów o rozkładach lotów, więc 22 stycznia piloci kilku linii lotniczych zorganizują  strajk — poinformowały dwie branżowe organizacje: Europejskie Zrzeszenie pracujących w Kokpitach ECA i Europejska Federacja Pracowników Transportu ETWF. Obie reprezentują ponad 38 tys. pilotów i 100 tys. pracowników pokładowych.

— Od lat załogi czekają na bezpieczne przepisy przeciwdziałające zagrożeniu zmęczeniem podczas lotów — oświadczył przewodniczący ECA, Nico Voorbach. — Ankiety wskazują, że piloci przysypiają za sterami samolotów.

Prowadzący tę kampanię twierdzą, że Unia Europejska została w tyle za USA we wdrażaniu surowszych norm. Reformy wprowadzono za oceanem po katastrofie samolotu Colgan Air lot 3407 pod Buffalo w 2009 r., w której zginęło 50 osób. W śledztwie ustalono, że bezpośrednią przyczyną katastrofy nie było zmęczenie, ale uznano, że załoga była zbyt obciążona pracą.

Te wnioski skłoniły federalny urząd lotnictwa FAA do wprowadzenia w 2011 r. przepisu przewidującego krótsze okresy pracy pilotów i dłuższe przerwy na wypoczynek. Przewoźnicy protestowali twierdząc, że koszty pracownicze wzrosną o miliony dolarów.

Europejscy piloci domagają się wprowadzenia podobnych zmian w Unii i twierdzą, że propozycje zmian EASA z października nie są dostateczne.

- Wypadek Colgan Air pokazał nam, że zmęczony pilot jest niebezpieczny. Przepisy EASA nie rozwiązują tego i to musi się dziś zmienić — powiedział Voorbach.

Nowe przepisy proponowane w Unii mają być przyjęte latem 2013 r., ale muszą zostać zaopiniowane przez Komisję Europejską i zaaprobowane przez kraje członkowskie.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"