W Reykjaviku, stolicy Islandii, ogłoszono najnowsze dane statyczne dotyczące imigrantów osiadłych na wyspie. Obecnie osiem procent stałych mieszkańców kraju to zagraniczni przybysze. Ich liczba zmniejszyła się w stosunku do roku 2011 o jeden procent.

Najliczniejszą, liczącą 9228 osób grupą cudzoziemską są Polacy. To ponad 36 procent wszystkich imigrantów. Drugie miejsce zajmują przybysze z Litwy, a trzecie Filipińczycy.

Wśród Polaków są 4342 kobiety. Proporcje płci w grupie polskiej stopniowo się wyrównują. Na przykład w 2007 roku wśród 6572 islandzkich Polaków, kobiet było zaledwie 1982. Zdaniem islandzkich socjologów oznacza to, że przybywa na wyspie polskich rodzin i ruchliwość naszej grupy narodowościowej się stabilizuje.

Potwierdzają to też coraz liczniejsze przykłady przyjmowania przez Polaków obywatelstwa islandzkiego. Obecnie ma je już ponad tysiąc przybyszy z Polski (w 2007 było to 160).

Polacy, jak większość imigrantów zamieszkują głównie okolicę Reykjaviku oraz tzw. Zachodnie Fiordy. Można ich jednak też spotkać i na północy wyspy, a nawet w małych wioskach rybackich.