Dzięki oszczędnościom kluczowy dla województwa warmińsko-mazurskiego program budowy ekomarin wzbogaci się o dwie nowe. Inwestycje w gminie Pisz i Giżycko pochłoną ponad 4,4 mln zł. Zarząd województwa podjął decyzję o dofinansowaniu budowy nowych ekologicznych przystani żeglarskich z Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Mazury stają się coraz bardziej przyjazne żeglarzom. Nowe przystanie zostaną wyposażone w system odbioru i segregacji odpadów. Chęć przyciągnięcia nowych turystów łączy się w tym projekcie z troską o bezcenną mazurską przyrodę – argumentuje marszałek Jacek Protas.

Wsparcie finansowe uzyskało przedsiębiorstwo Torino, które zbuduje przystań w miejscowości Imionek (gmina Pisz) przy Kanale Jeglińskim. Podobny obiekt zbuduje firma Arna. Ekomarina stanie w Grajwie (gmina Giżycko) przy wschodnim brzegu jeziora Niegocin. Łączna kwota dofinansowania przedsięwzięć to blisko 1,9 mln zł.

Inwestycje obejmą budowę budynków z pomieszczeniami biurowymi, socjalnymi oraz punktami pierwszej pomocy. Powstaną pawilony sanitarne, toalety, pralnie oraz punkt opróżniania toalet chemicznych. Zakupione zostaną także urządzenia do odbioru nieczystości z jachtów. Wkrótce zawarte zostaną umowy wstępne dotyczące przygotowania inwestycji.

Z programu korzystają nie tylko akweny Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W ostatnich miesiącach otwarto ekomariny w Mrągowie nad jeziorem Czos oraz w Siemianach nad Jeziorakiem. Obecnie żeglarze mogą korzystać z pięciu przystani, a pięć kolejnych jest w trakcie budowy. Do końca 2013 roku na Warmii i Mazurach będzie aż trzynaście nowych ekomarin.