Naukowcy z Universite de Bretagne-Sud we Francji poprosili 11 kelnerek z pięciu różnych restauracji, aby w każdy dzień tygodnia ubierały koszulkę w innym kolorze: czarnym, białym, niebieskim, czerwonym, żółtym lub zielonym.

Badacze chcieli sprawdzić, jaki wpływ na wysokość otrzymywanych napiwków ma barwa noszonego ubrania. Okazało się, że mężczyźni byli generalnie bardziej hojni niż kobiety w dawaniu kelnerkom napiwków. Jednak jeśli kelnerka miała na sobie czerwoną koszulkę, klienci płci męskiej ofiarowywali napiwki wyższe niż przeciętnie o 14,6 - 26,1 proc.

Na kobiety barwa ubrania obsługującej kelnerki nie miała żadnego wpływu. Klientki restauracji nie dawały ani wyższych ani niższych napiwków.

Tym samym potwierdziła się w praktyce już wcześniej udowodniona teoria, że kobiety w czerwieni wydają się mężczyznom bardziej atrakcyjne fizycznie.

- Skoro czerwony kolor nie ma negatywnego wpływu na kobiety przychodzące do restauracji, zakładanie czerwonego ubrania do pracy może być w interesie kelnerek - komentują autorzy badania, Nicolas Gueguen i Celine Jacob.