Jak dobrać obuwie wspinaczkowe?

Wspinaczka i profesjonalne buty to nierozerwalne połączenie. Nawet najprostsze modele są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż zwykłe adidasy czy trampki. Obuwie wspinaczkowe do pokonywania skalnych ścian oraz ścianek wspinaczkowych musi być odpowiednio dostosowane i zapewniać poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa.

Publikacja: 05.02.2019 08:15

Jak dobrać obuwie wspinaczkowe?

Źle dobrane modele mogą spowodować szybkie zniechęcenie się do tego sportu, a także być przyczyną powstania kontuzji. Buty na ściankę wspinaczkową to zatem zakup obowiązkowy, jeśli zastanawiamy się nad uprawianiem tej dyscypliny.

Buty wspinaczkowe – na co zwrócić uwagę?

Myśląc nad zakupem obuwia do wspinania, należy pamiętać o kilku istotnych cechach, którymi powinny charakteryzować się dobrze dobrane modele:

asymetria buta – inaczej profil buta, czyli stopień odchylenia od osi pięta-duży palec, wymuszający na stopie specyficzne ułożenie (charakterystyczne wygięcie). Dla początkujących polecane są buty wspinaczkowe o łagodnej asymetrii, które wraz ze zdobywaniem umiejętności i doświadczenia można zmienić na bardziej zaawansowane i mocniej wygięte,

sztywność podeszwy –

obuwie wspinaczkowe

może różnić się w zależności od grubości gumy oraz śródpodeszwy. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę ze ścianką wspinaczkową, lepszym rozwiązaniem będą buty o grubszym i bardziej usztywnionym spodzie,

grubość gumy – buty do wspinaczki występują na rynku z dodatkiem gumy o różnym stopniu grubości, ale także ścieralności. Jeśli wybierzemy buty wspinaczkowe damskie lub męskie miękkie, będą one charakteryzowały się lepszym tarciem, ale także czuciem stopni. Jednak na początek warto zainwestować w modele z grubszą gumą, dzięki czemu nie zużyją się one tak szybko,

sposób zapinania – buty wspinaczkowe, dostępne w sprzedaży, występują w formie zapinanej na rzepy, jako baletki, jak i sznurowanej. Wybór konkretnego modelu powinien być kierowany osobistymi preferencjami, jednak możemy wskazać kilka właściwości, którymi różnią się wspomniane rodzaje obuwia wspinaczkowego. Wiązane buty pozwalają na lepsze dopasowanie do stopy, przy czym ich założenie zajmuje więcej czasu. Obuwie wspinaczkowe na rzepy jest z kolei łatwe i szybkie do nałożenia, jednak nie będzie tak dopasowane i nadaje się zazwyczaj na krótsze trasy i na panel. Z kolei baletki są zarówno dopasowane, jak i proste w zakładaniu, lecz mają tendencję do rozciągania się,

skóra czy materiał syntetyczny – kolejnym i ostatnim zagadnieniem na temat tego, jakie powinny być buty do wspinaczki, jest dopasowanie materiału, z którego zostały wykonane. Skóra naturalna zapewnia lepsze dopasowanie i oddychalność stopie, ale także szybciej się „rozbija” i wymaga zaawansowanej pielęgnacji. Z kolei obuwie z tkaniny syntetycznej jest łatwiejsze w utrzymaniu, jednak może szybciej zacząć wydzielać nieprzyjemne zapachy czy gorzej dopasowywać się do stopy.

Wybór najlepszych butów wspinaczkowych – to nie takie trudne!

Zakup obuwia wspinaczkowego będzie o wiele łatwiejszy, jeśli znamy cechy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze. Jeśli jednak wciąż pojawiają się pytania i niejasności, warto skontaktować się ze sprzedawcą, który odpowie na wszelkie wątpliwości. W taternik-sklep.pl również bez problemu można dowiedzieć się ciekawostek i zasięgnąć rad na temat obuwia. Szeroki wybór butów wspinaczkowych damskich, męskich, a także dla dzieci pozwala wybrać model idealnie dopasowany do potrzeb i doświadczenia.

Źle dobrane modele mogą spowodować szybkie zniechęcenie się do tego sportu, a także być przyczyną powstania kontuzji. Buty na ściankę wspinaczkową to zatem zakup obowiązkowy, jeśli zastanawiamy się nad uprawianiem tej dyscypliny.

Buty wspinaczkowe – na co zwrócić uwagę?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek
Lotniska
Tadeusz Syryjczyk: Rozbudowa lotniska w Radomiu to wyrzucanie pieniędzy