Nowy skaner CT, czyli tomograf komputerowy, jest testowany w ramach pilotażowego projektu na jednej ścieżce odpraw na międzynarodowym lotnisku w Phoenix w Arizonie. Może okazać się rozwiązaniem pozwalającym unikać dodatkowych działań zabezpieczających. Jeszcze w czerwcu podobne testy mają być przeprowadzone na lotnisku w Bostonie.

Urządzenie wyprodukowała firma L3 Technologies. Ale w tym roku sprawdzane będą też aparaty produkcji Analogic i Integrated Defense & Security Solutions wykorzystujące do tego samego promienie rentgenowskie.

W końcu mijającego tygodnia odbyło się na Malcie sympozjum przedstawicieli amerykańskiego  i europejskich resortów bezpieczeństwa, poświęcone omówieniu nowych działań, które mogłyby zapobiec rozszerzeniu przez rząd federalny zakazu wnoszenia na pokład laptopów. Na razie zakaz obowiązuje na 10 lotniskach, głównie Bliskiego Wschodu.

Szef amerykańskiego resortu bezpieczeństwa wewnętrznego, John Kelly, poinformował wcześniej grupę kongresmenów, że chciałby objąć takim zakazem także 71 lotnisk w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Przedstawiciel europejskiego transportu lotniczego poinformował kilka dni temu, że Amerykanie zasugerowali rożne usprawnienia, m.in. system wykrywania śladów materiałów wybuchowych, zaostrzone kontrole pracowników lotnisk i dodatkowe psy do wykrywania niebezpiecznych środków.