Oprócz Portugalii, do nagrody nominowano Austrię, Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, Grecję, Irlandię, Włochy, Norwegię, Hiszpanię, Szwecję, Szwajcarię i Turcję.

Nagrody World Travel Awards przyznawane są w trzech kategoriach: krajowej, regionalnej i światowej. Głosy oddają menedżerowie pracujący w branży turystycznej i sami turyści.

W tym roku Portugalia dostała ogółem 36 nagród. Oprócz tytułu najlepszego kierunku turystycznego Europy dla kraju, Madera została wybrana najlepszym kierunkiem wyspiarskim, a Lizbona najlepszym kierunkiem miejskim i najlepszym portem wycieczkowym.

Turismo de Portugal uzyskało pierwsze miejsce w kategorii organizacji turystycznej w Europie.

– Otrzymanie po raz drugi z rzędu oscara dla najlepszego kierunku turystycznego Europy napawa nas dumą i potwierdza, że Portugalia wciąż jest jednym z krajów najczęściej wybieranych przez zagranicznych turystów – podkreśla cytowana w komunikacie prasowym Turismo de Portugal sekretarz stanu do spraw turystyki Any Mendes Godinho. – Nagrody te udowadniają, że nasza strategia ewidentnie przynosi rezultaty, a świat patrzy na Portugalię jak na dobry wzorzec. Wyróżnienia motywują nas abyśmy nadal pracowali dla podniesienia jakości oferty i regionów, rozwijając turystykę w całym kraju i przez okrągły rok, w sposób zrównoważony – dodaje.