Aktualizacja: 09.05.2018 08:05 Publikacja: 09.05.2018 08:05
Foto: ROL
Niemiecka policja kryminalna może teraz przeglądać dane pasażerów lotniczych przy poszukiwaniu przestępców, w tym terrorystów i potencjalnych terrorystów. 1 maja tego roku w życie weszły stosowne przepisy odnoszące się do dyrektywy unijnej 2016/681, która powstała na wzór regulacji wjazdowych stosowanych przez Stany Zjednoczone. Przewoźnicy mają obowiązek przekazywać policji 20 różnych danych pasażerów przylatujących do Niemiec i wylatujących z tego kraju. Chodzi o takie szczegóły jak imię, nazwisko, nazwisko rodowe, stopień naukowy, dane PNR, informacje o rezerwacji, wystawieniu biletów, planowym odlocie z numerem rejsu, trasą, danymi teleadresowymi (adres zamieszkania, numer telefonu, adres mejlowy, profile w mediach społecznościowych), o ile są dostępne. Zbierane mają być również informacje dodatkowe, takie jak data urodzenia, numer paszportu, płeć, status częstego podróżnego, jak również życzenia specjalne, jak na przykład wybór konkretnego menu. Władze chcą mieć dostęp również do informacji o innych zamówionych usługach, przykładowo o wynajmie pokoju hotelowym, samochodu, czy przebiegu wycieczki objazdowej. Istotne jest także, gdzie dany bilet został kupiony i jakich zmian dokonywano w rezerwacji.
Pierwsze sale nowego, oczekiwanego od lat flagowego muzeum Egiptu, zostały udostępnione zwiedzającym. Na razie to tylko „próbne otwarcie” przed oficjalną inauguracją, której data nie jest jeszcze znana.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Polacy pokochali parki rozrywki, o czym może świadczyć rosnąca liczba tego typu miejsc. Wkrótce ma się ona powiększyć o kolejny obiekt, zlokalizowany w Łutynówku na Mazurach. Co będzie oferował? Kiedy powstanie? Z jaką konkurencją będzie musiał się liczyć? Oto nasz przewodnik po polskich parkach rozrywki.
Ekskluzywny hotel na wyspie Kos i biuro podróży Grecos Holiday zostali zwycięzcami konkursu na najlepszy produkt turystyki wyjazdowej Kompas Wakacyjny 2017 w kategorii "Grecja i Cypr"
Dzięki wynikom konkursu Kompas Wakacyjny łatwiej mi pracować i przekonywać klientów do wyjazdów – mówi agent turystyczny, współwłaściciel warszawskiego biura Smile Holiday Marcin Stołowski
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Wycieczka objazdowa Itaki po Maderze „Strelicje na klifach" zwyciężyła w naszym konkursie Kompas Wakacyjny 2017. Najwięcej wyróżnionych wycieczek ma Rainbow
Znany historyk, niemcoznawca stanie na czele Instytutu Pileckiego.
IKEA zapowiedziała wpłatę na fundusz dla osób, które wykonywały pracę przymusową w czasach NRD. Firma korzystała w tym czasie m.in. z pracy więźniów politycznych. Niemieccy historycy alarmują, że podobna odpowiedzialność dotyczy też innych marek.
Prokuratura skierowała do sądu akty oskarżenia wobec osób, które miały przemycać przez polską granicę nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i transportować ich do Niemiec.
Na dworcach kolejowych, w terminalach cargo oraz w pociągach rozpoczęły się testy urządzenia, które wykrywa nawet śladowe ilości materiałów wybuchowych.
W październiku z usług lotniska w Krakowie skorzystało 1,03 miliona pasażerów. To o 19 procent więcej niż rok wcześniej i 30 procent więcej niż w październiku roku 2019.
IKEA zgodziła się zapłacić 6 milionów euro na fundusz rządowy, który ma wypłacać rekompensaty ofiarom pracy przymusowej w czasach komunistycznej dyktatury w Niemczech. Aktywiści mają nadzieję, że wywrze to presję na inne firmy, aby poszły w ślady szwedzkiej firmy.
Ponad 90 procent agentów turystycznych w Wielkiej Brytanii uważa, że dostęp do ich zawodu powinien być ograniczony przez wprowadzenie obowiązkowych egzaminów potwierdzających umiejętności kandydatów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas