Tatry zatłoczone jak nigdy dotąd

Polskie Tatry w lipcu i sierpniu odwiedziło 1,64 miliona ludzi – wynika z danych Tatrzańskiego Parku Narodowego. To rekordowa liczba

Aktualizacja: 18.09.2017 09:25 Publikacja: 18.09.2017 09:00

Tatry zatłoczone jak nigdy dotąd

Foto: Pixabay

- Sezon letni w Tatrach można uznać za rekordowy pod względem liczby osób odwiedzających – podaje Bogusława Chlipała z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Największe oblężenie Tatry przeżyły w sierpniu – wówczas park narodowy odwiedziło ponad 860 tysięcy ludzi; w lipcu było to prawie 780 tysięcy. Największy ruch turystyczny w okresie wakacyjnym władze TPN odnotowały 14 sierpnia. Tylko tego dnia w najwyższe polskie góry przybyło ponad 39 tysięcy turystów. Kolejny popularny dzień to 26 lipca, kiedy granice parku narodowego przekroczyło ponad 35 tysięcy ludzi.

- W sezonie wakacyjnym było kilka dni z ogromną kulminacją turystów. Były to zarówno dni weekendowe, jak i w środku tygodnia. Główny wpływ na to miała pogoda, zazwyczaj bowiem dni te poprzedzone były kilkudniowym okresem niepogody – wyjaśnia Chlipała.

Najpopularniejszym miejscem odwiedzanym w wakacje w Tatrach było niezmiennie Morskie Oko. W lipcu i sierpniu wybrało się tam prawie 450 tysięcy ludzi.

- Biorąc pod uwagę dane od początku roku, to Tatry odwiedziło już nieco ponad 2,87 miliona turystów. To o prawie 122 tysięcy więcej niż w 2016 roku i o około 381 tysięcy więcej niż w roku 2015 – wylicza Chlipała.

Władze parku podkreślają, że coraz więcej rodzin korzysta z bezpłatnego wejścia do TPN na podstawie Karty Dużej Rodziny. W okresie wakacji było to prawie 55 tysięcy ludzi.

W polskiej części Tatr jest 275 km oznakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności: od łatwych po bardzo trudne, wyposażone w urządzenia asekuracyjne - łańcuchy, klamry i drabinki.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy