Między styczniem a lipcem Egipt odwiedziło 4,3 miliona turystów zagranicznych, co oznacza 54-procentowy wzrost w stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku - podał Reuterowi przedstawiciel rządu Egiptu, który chciał zachować anonimowość. Podkreślił, że szczególnie dużo więcej przyjechało Niemców i Ukraińców. Liczba ta jest jednak nadal niska w porównaniu z rekordowym rokiem 2010, kiedy w Egipcie odpoczywało 14,7 miliona gości z zagranicy. W tym roku 75 procent wszystkich turystów zagranicznych stanowili Europejczycy, a 20 procent - Arabowie.

Wraz ze wzrostem liczby przyjazdów zwiększyły się także przychody z turystyki. W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku wyniosły one 3,5 miliarda dolarów, czyli były o 170 procent większe niż w tym samym czasie rok wcześniej.

Rząd szacuje, że w tym roku kraj odwiedzi w sumie 8 milionów ludzi, a przychody z turystyki sięgną 6 miliardów dolarów. Dla porównania, w zeszłym roku w Egipcie wypoczywało 4,5 miliona gości z zagranicy,którzy zostawili 3,4 miliarda dolarów.

Egipt od kilku lat pracuje nad poprawą bezpieczeństwa, a w ostatnim roku wprowadził na lotniskach wiele nowoczesnych technologii i procedur. Mają one zapobiec sytuacjom podobnym do tej z 2015 roku, kiedy doszło do katastrofy samolotu linii Metrojet lecącego z Szarm el-Szejk do Sankt Petersburga.