Decyzję w tej sprawie wydał Komendant Główny Straży Granicznej. Wnioskowała o to strona białoruska - wyjaśnił wojewoda. Decyzja jest tymczasowa, by turyści mogli przekraczać to przejście już z początkiem sezonu. Trwają procedury prawne, by na stałe zmienić charakter tego przejścia z wodnego na wodno-pieszo-rowerowy.
Z przejścia w Rudawce można w tym roku korzystać od 28 kwietnia do 1 października w godzinach od 7.00 - 19.00. Dotychczas przejście działało od 2006 roku sezonowo od 1 maja do 30 września.
- Mam nadzieję, że jest to z jednej strony spełnienie tych oczekiwań, które były już od dłuższego czasu formułowane przez społeczności lokalne, okoliczne gminy, powiat augustowski jak również władz województwa podlaskiego, które również upatrują szans rozwoju ruchu turystycznego - mówił wojewoda podczas spotkania z dziennikarzami. Dodał, że władze liczą również na ożywienie gospodarcze i uatrakcyjnienie oferty turystycznej województwa.
Od piątku w różnych miejscach po polskiej i po białoruskiej stronie Kanału Augustowskiego przygotowano różne atrakcje w ramach transgranicznego "Pikniku bez granic", który jest - jak zapowiadały wcześniej samorządowe władze województwa podlaskiego - swego rodzaju inauguracją ruchu bezwizowego na Białoruś na przejściu w Rudawce i promocją Kanału Augustowskiego jako produktu turystycznego.
Dekretem prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki od 26 października na terenie parku "Kanał Augustowski" na Białorusi można przebywać do pięciu dni bez wizy.