Turyści dojadą do Bałtowa pociągiem i autobusem

Kursy autobusowe do atrakcyjnych turystycznie miejscowość województwa świętokrzyskiego, m.in. Bałtowa, Krzemionek i Ujazdu, skorelowane z kursami pociągów z Kielc do Ostrowca Świętokrzyskiego, zakłada porozumienie zawarte pomiędzy przewoźnikiem kolejowym Polregio i PKS Ostrowiec

Publikacja: 25.04.2017 20:17

jurapark.pl

jurapark.pl

Foto: materiały prasowe

Pierwsze kursy zaplanowano na początek majowego weekendu, w najbliższą sobotę. Dzięki porozumieniu pasażerowie będą mogli skorzystać m.in. ze wspólnych oraz nowych połączeń. Będą mieli także możliwości zakupu biletów na kursy kolejowo-autobusowe na portalu e-podróżnik.pl w ramach jednej transakcji.

Porozumienie o współpracy spółek komunikacyjnych podpisano podczas uroczystości zorganizowanej w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie „Krzemionki" w Sudole k. Ostrowca Świętokrzyskiego.

- To oferta dla pasażerów, ponieważ to oni są w centrum naszej uwagi. Chcemy im  zaproponować zintegrowaną ofertę, polegającą na łączeniu kilku środków transportu – mówi  prezes Przewozów Regionalnych, właściciela marki Polregio, Krzysztof Zgorzelski.

Zapowiada też podobne umowy z kolejnymi przewoźnikami. - Chcemy realizować pomysły wpisujące się w rządową Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju, w której jest mowa o zintegrowanym transporcie, który wspomaga rozwój gospodarczy Polski, w skali makro, jak i tej regionalnej – podkreśla.

Wspólna oferta Polregio i PKS Ostrowiec zakłada dojazd pociągiem z Kielc do Ostrowca Świętokrzyskiego, dalej – z dworca PKP – autobusem do Bałtowa oraz Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki". W Bałtowie znajduje się kompleks turystyczny. Przyjeżdżają tu goście z całej Polski. Z kolei rezerwat „Krzemionki" to kompleks unikatowych, neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego, m.in. z podziemną trasą turystyczną, wpisany na Listę Pomników Historii.

Wspólna komunikacja kolejowo-autobusowa będzie możliwa w weekendy – pierwsze połączenia zostaną zorganizowane w sobotę 29 kwietnia i będą prowadzone przez kolejne dni przedłużonego weekendu, do 3 maja. Kolejne będą prowadzone w wakacyjne weekendy. Od wakacji ostrowiecki PKS, poza kursami w kierunku Bałtowa, będzie umożliwiał też dojazd z dworca kolejowego do Ujazdu – gdzie można oglądać ruiny XVII-wiecznego zamku Krzyżtopór, przez zabytkowy Opatów.

Autobusy będą skorelowane z uruchamianym na majówkę i wakacyjne weekendy pociągiem relacji Kielce-Ostrowiec-Sandomierz i z dwoma pociągami relacji Kielce-Ostrowiec. Wprowadzone podczas minionych wakacji połączenie Kielc z Sandomierzem cieszyło się dużym zainteresowaniem pasażerów.

Powroty autobusów z miejscowości turystycznych będą skorelowane z odjazdami pociągów do Kielc. Pociągi i autobusy będą przystosowane do przewozu rowerów. Pasażerowie posiadający kolejowe bilety turystyczne, mogą liczyć na zniżki przy zakupie biletów PKS Ostrowiec.

Prezes PKS Ostrowiec Świętokrzyski, Stanisław Wodyński, ocenia, że ważna jest możliwość wcześniejszego zakup biletu na podróż przez internet i dokładnego zaplanowania wycieczki, ale bilety będzie można też kupować w stacjonarnych kasach przewoźników.

Wicedyrektor biura Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego Jarosław Panek przypomina, że słaba dostępność komunikacyjna regionu jest największym problemem dla turystów. - Ruch turystyczny w regionie rośnie, ale mógłby być większy. Współpraca między Przewozami Regionalnymi i PKS to jest coś, na co czekaliśmy – mówi Panek.

Umowa zwiększy też dostępność świętokrzyskich odcinków Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, który prowadzi m.in. przez Ujazd. Zorganizowanym grupom zwiedzających, korzystających z przejazdu autobusem do Ujazdu, ostrowiecki PKS chce też umożliwić dalszą podróż do zabytkowego Klimontowa i sanktuarium maryjnego w Sulisławicach.

PKS Ostrowiec Św. to firma o ponad 70-letniej tradycji. Przedsiębiorstwo jest czołowym przewoźnikiem świętokrzyskim – posiada trzy dworce i 119 autobusów. Firma prowadzi regularną komunikację pasażerską w czterech powiatach województwa świętokrzyskiego oraz w powiecie lipskim na Mazowszu i w gminie Poniatowa na Lubelszczyźnie. Rocznie przewozi 3,5 mln pasażerów.

Przewozy Regionalne, właściciel Polregio, to największy przewoźnik kolejowy w Polsce. W 2016 r. spółka po raz pierwszy osiągnęła dodatki wynik finansowy, wypracowując zysk na poziomie ok. 50 mln złotych. W ubiegłym roku z usług przewoźnika skorzystało ok. 80 mln ludzi.

Pierwsze kursy zaplanowano na początek majowego weekendu, w najbliższą sobotę. Dzięki porozumieniu pasażerowie będą mogli skorzystać m.in. ze wspólnych oraz nowych połączeń. Będą mieli także możliwości zakupu biletów na kursy kolejowo-autobusowe na portalu e-podróżnik.pl w ramach jednej transakcji.

Porozumienie o współpracy spółek komunikacyjnych podpisano podczas uroczystości zorganizowanej w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie „Krzemionki" w Sudole k. Ostrowca Świętokrzyskiego.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży