Jak opisuje serwis Trivago.pl, między lutym a marcem ceny za noclegi najbardziej podrożały w Genewie (22 procent, do 1118 złotych). O wiele więcej za zakwaterowanie zapłacić trzeba też w Rzymie i w Barcelonie (po 19 procent). W Pradze za ten sam pokój w marcu wydać trzeba o 16 procent więcej niż w lutym.

Jeśli chodzi o polskie miasta, ocieplenie pociągnęło za sobą wzrost kosztów noclegu o 12 procent w Łodzi, 8 procent we Wrocławiu, 7 procent w Warszawie, 6 procent w Krakowie i 5 procent w Szczecinie.

Najmniejszy skok ceny z miesiąca do miesiąca został odnotowany w Moskwie (bez różnicy), Edynburgu (2 procent), Madrycie i w Amsterdamie (po 4 procent). W tym samym czasie ceny za noclegi spadły w Mediolanie (13 procent), Wenecji (9 procent), Poznaniu (2 procent) i w Sztokholmie (1 procent).

Średnia cena za nocleg dla dwóch osób oparta jest na wskaźniku trivago Hotel Price Index, który śledzi wahania cen oraz trendów noclegowych na ponad 200 stronach rezerwacyjnych i w ponad 1,3 miliona hoteli hoteli na świecie.