Formalną decyzję w sprawie przywrócenia ambasady w Tanzanii Waszczykowski wydał 22 grudnia zeszłego roku. Uruchomiona na nowo ambasada ma też odpowiadać za wsparcie polskich obywateli, instytucji i przedsiębiorstw w sąsiednich krajach regionu: Rwandzie, Burundi, Malawi oraz Związku Komorów.

Oficjalnie ambasada zaczęła działać od dzisiaj, bo dzisiaj listy wprowadzające złożył polski charge d'affaires Grzegorz Kacprzyński.

Po uroczystości przekazania listów odbyły się również konsultacje robocze na temat polsko-tanzańskiej współpracy dwustronnej z udziałem dyrektora departamentu Europy w MSZ Tanzanii Josepha Sokoine'a i zastępcy dyrektora departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu w polskim MSZ Krzysztofa Buzalskiego.

Według informacji MSZ, podczas rozmów omówiono perspektywy aktywizacji polskiej placówki w sferze gospodarki, inwestycji, kultury i nauki, a także możliwości wspólnych działań politycznych obu krajów.

Uruchomienie na nowo części placówek zamkniętych w latach 2008 - 2015 - w tym w Tanzanii - Waszczykowski zapowiedział podczas sejmowego expose w styczniu zeszłego roku. Do tej pory reaktywowano m.in. ambasady w Senegalu i Iraku.