Rady Naczelnej PIT obradowała 3 grudnia. Jak opisuje komunikat, omówiała palące problemy związane ze stosowaniem nowych przepisów o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym (TFG) i z pracami nad przeniesieniem do polskiego prawa nowej unijnej dyrektywy turystycznej.
Członkowie rady skrytykowali model TFG i tryb wprowadzenia ustawy o TFG. Byli zbulwersowani brakiem rzetelnego uzasadnienia przyjętej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki koncepcji funduszu. Zwracali uwagę, że rząd zwlekał do ostatniej chwili z publikacją rozporządzeń wykonawczych, opublikowano je dopiero wieczorem w przeddzień wejścia części przepisów ustawy w życie.
W tej sytuacji Rada Naczelna zobowiązała prezydium PIT do zwrócenia się do Ministerstwa Sportu i Turystyki z żądaniem naprawienia wadliwych mechanizmów w TFG. "Wymagane są w tym kierunku zdecydowane działania, w żadnym razie bowiem fundusz we wprowadzonym kształcie nie może być rozwiązaniem docelowym" - głosi komunikat. Podkreślono, że na tle podobnych systemów w Europie polskie rozwiązanie jest najgorsze.
Rada Naczelna negatywnie oceniła też przygotowania MSiT do zmiany ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Ministerstwo wprawadzie zaprezentowało przedstawicielom izby wstępny projekt, ale zrobiło to prawie rok od uchwalenia dyrektywy. Przedsiębiorców zrzeszonych w PIT niepokoi więc, że zostało zaledwie kilka miesięcy na przygotowanie, w tym na konsultacje ze stroną społeczną, projektu ustawy i jej uchwalenie. Ministerstwo przekazało projekt ustawy PIT zaledwie kilka dni przed spotkaniem konsultacyjnym w Falentach, w połowie października. "Czas ten był zbyt krótki, aby można było gruntownie zapoznać się z dokumentem i go przeanalizować" - uznali członkowie Rady Naczelnej.
Wskazują jednocześnie, że "brakuje należytego uzasadnienia projektu ustawy, wyjaśniającego racje, motywy i cele jej wprowadzenia. W projekcie znalazły się niektóre rozwiązania sprzeczne z dyrektywą, a niektóre postanowienia dyrektywy pominięto bez uzasadnienia".