Od 900 do 950 milionów ludzi na świecie uczestniczyło w obchodach Roku Miłosierdzia we wszystkich diecezjach - podał Watykan. Tyle osób przeszło przez Drzwi Święte w katedrach i sanktuariach. Zakończony w niedzielę Rok Święty był pierwszym o globalnym zasięgu.

Główny koordynator obchodów Roku Miłosierdzia, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji arcybiskup Rino Fisichella, poinformował, że w uroczystościach w Rzymie uczestniczyło ponad 21 milionów pielgrzymów ze 156 krajów.

Najwięcej wiernych przybyło z całych Włoch. Na kolejnych miejscach pod względem narodowości uczestników Jubileuszu w Watykanie są wierni z Niemiec, USA, Polski i Hiszpanii.

Zgodnie z intencją papieża Franciszka Rok Święty obchodzony był we wszystkich diecezjach na świecie. Arcybiskup Fisichella, którego Rada prowadziła statystykę dotyczącą uczestnictwa w obchodach, zaznaczył, że w krajach, gdzie katolicyzm jest głęboko zakorzeniony, przez Drzwi Święte w katedrach, bazylikach i sanktuariach przeszło ponad 80 procent wszystkich wiernych.

Z danych tych wynika też, że w dużych sanktuariach na świecie zanotowano od 8 grudnia 2015, czyli od inauguracji Roku Miłosierdzia, średnio po 3 miliony pielgrzymów. 5 milionów osób według tych danych odwiedziło sanktuarium w Łagiewnikach - zauważył watykański hierarcha. Do sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku przybyły 22 miliony ludzi.