Inspiracją dla budowy nowego tarasu była rycina Matthaeusa Meriana według rysunku Carla Henrika Ostena z 1652 roku. Przedstawia ona widok zamku w Szczecinie z postaciami spacerującymi na tarasie. - Obecnie jest to największy punkt widokowy w mieście o powierzchni ponad 500 metrów - mówi Barbara Igielska, dyrektorka Zamku Książąt Pomorskich.

Taras znajduje się na wysokości 18 metrów nad poziomem morza, przy wieży widokowej. Punkt będzie otwarty jedynie w sezonie turystycznym. Taras to jeden z elementów modernizacji zamku książęcego w Szczecinie. Całość inwestycji kosztowała ponad 27 milionów złotych. W przyszłości mają się tam odbywać koncerty i spektakle teatralne.

Także oferta rejsów Odrą ukierunkowana jest przede wszystkim na miłośników pięknych widoków. - Płynąc motorówką można poznać nieznane dotąd miejsca jak szczecińską Wenecję czy unikatową faunę i florę jeziora Dąbie - wyjaśnia Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy miejskiej mariny. Dodaje, że motorówką można odwiedzić te miejsca do których trudno dotrzeć samochodem czy rowerem. - Wpływając w kanały Międzyodrza miłośnicy przyrody mogą obserwować orły bieliki, czaple, bobry, wydry i rzadkie gatunki roślin - wymienia rzecznik Żeglugi Szczecińskiej.

Jak opisuje Owsik-Kozłowski, prowadzenie motorówki nie wymaga posiadania żadnych uprawnień, w tym patentu motorowego. - Każda dorosła osoba po krótkim przeszkoleniu bez problemu powinna poradzić sobie z kierowaniem taką jednostką - przekonuje.

Motorówką  Wypożyczenie katamaranu "Telimena" wymaga jednak legitymowania się patentem sternika motorowego lub wyczarterowania jednostki ze sternikiem. Stacjonuje on na Nabrzeżu Pasażerskim koło Dworca Morskiego.