Nie ma chętnych na górnicze hotele

Nikt nie zdecydował się na kupno należących do grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej hotelu w Gdyni i ośrodków wczasowych w Zakopanem, Sianożętach i Pobierowie. Spółka wyceniła te obiekty łącznie na 48,5 miliona złotych

Publikacja: 28.04.2016 21:50

Ośrodek "Jastrzębia Turnia" w Zakopanem. Fot. jastrzebia-turnia.jsu.pl

Ośrodek "Jastrzębia Turnia" w Zakopanem. Fot. jastrzebia-turnia.jsu.pl

Foto: Materiały promocyjne

Dziś miał się odbyć przetarg dotyczący sprzedaży trzech ośrodków należących do Jastrzębskiej Spółki Ubezpieczeniowej (JSU) z grupy JSW. Jak podaje rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer, nikt nie złożył ofert na zakup obiektów, podobnie jak w listopadzie zeszłego roku, kiedy po raz pierwszy wystawiono je na sprzedaż. Również inny kwietniowy przetarg, na zakup należącego bezpośrednio do JSW hotelu "Różany Gaj" w Gdyni, nie doszedł do skutku ze względu na brak chętnych.

Jastrzębska Spółka Ubezpieczeniowa szuka nowego właściciela dla usytuowanego w odległości ok. 400 m od plaży ośrodka wypoczynkowego "Diament" w Pobierowie (gmina Rewal), na który składa się dom wczasowy i 18 domków rekreacyjnych. Cena wywoławcza to 7,4 miliona złotych. Na sprzedaż jest również położony nad samym morzem ośrodek wypoczynkowy "Neptun" w Sianożętach (gmina Ustronie Morskie) z trzema budynkami wczasowymi i 5 domkami rekreacyjnymi. Cena wywoławcza to 5,4 miliona złotych.

JSU chce też sprzedać za 10,9 miliona złotych ośrodek "Jastrzębia Turnia" w Zakopanem - pensjonat o powierzchni ponad 1,4 tys. metrów kwadratowych przy ulicy Kościeliskiej. To budynek w części zabytkowy, kilkakrotnie rozbudowywany i modernizowany. Ostatnia modernizacja została ukończona na początku 2015 roku.

Jednak najbardziej wartościowy obiekt tego typu należący do JSW to hotel "Różany Gaj", położony w ścisłym centrum Gdyni, nieopodal Bulwaru Nadmorskiego, wybudowany w 1929 roku, a w ostatnich latach gruntownie zmodernizowany. Jego modernizacja sprzed pięciu lat, kosztem – jak podawali związkowcy – ok. 27 miliona złotych – była oceniana przez związki jako przykład drogiej ale nietrafionej inwestycji. JSW już kilkakrotnie próbowała sprzedać obiekt; w nieudanym kwietniowym przetargu jego cenę wywoławczą ustalono na 24,8 miliona złotych, wobec 28,5 miliona złotych w poprzednim przetargu, również zakończonym fiaskiem.

Przedstawiciele JSW przypominają, że firma szuka różnych sposobów poprawy sytuacji finansowej, dlatego wystawia na sprzedaż obiekty wczasowe i inne nieruchomości niezwiązane z działalnością produkcyjną. Chodzi zarówno o obiekty należące bezpośrednio do samej JSW, jak i do spółek z jej grupy kapitałowej. W planie jest m.in. nowy przetarg na działkę po byłym hotelu "Diament" w Jastrzębiu Zdroju, położoną przy głównej arterii miasta w sąsiedztwie obiektów sportowych. Inna spółka z grupy JSW – Polski Koks - szuka najemcy na jedno lub dwa piętra biurowca w śródmieściu Katowic.

Podczas ubiegłorocznego strajku w JSW inwestycja spółki w hotel w Gdyni była wymieniana przez związki wśród przyczyn trudnej sytuacji finansowej firmy - za którą związkowcy obwiniali przede wszystkim ówczesnego prezesa Jarosława Zagórowskiego. Po górniczych protestach prezes ostatecznie złożył dymisję. W kwietniu 2015 roku ogłoszono przetarg na sprzedaż hotelu, jednak także wówczas nie zgłosił się żaden oferent.

Lotniska
Tadeusz Syryjczyk: Rozbudowa lotniska w Radomiu to wyrzucanie pieniędzy
Turystyka
Sun & Fun - stara marka, nowy właściciel
Materiał Promocyjny
Nowe miejsce spotkań dla biznesu i kultury w Krakowie. W kwietniu otwarcie unikalnego konceptu Stradom House
Turystyka
Travelbay - polski startup, który wkrótce podbije Europę
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Turystyka
Prezes Portów Lotniczych: Biura podróży muszą się wynieść z Lotniska Chopina
Turystyka
Sezon narciarski w pełni. Kierunek Seiser Alm