Gdańską instytucję nagrodzono za oryginalność ekspozycji, atrakcyjność dla zwiedzających i wkład w światowe muzealnictwo. Podczas gali w pałacu Rohan wicepremier Piotr Gliński przypomniał o fenomenie, jakim był ruch Solidarności. Zwrócił uwagę, że jej idee są nadal aktualne i potrzebne Europie i Polsce.

Wręczający nagrodę przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Hiszpan Pedro Agramunt powiedział, że wydarzenia, o których opowiada gdańskie muzeum, czynią z niego forum nowoczesnej Europy. Zdaniem Agramunta centrum jest przykładem instytucji kultury działającej na rzecz promocji wolności i solidarności.

Nagroda muzealna Rady Europy jest częścią konkursu Europejskiego Muzeum Roku (EMYA). Od 1977 roku corocznie nagradzane jest muzeum, które wnosi znaczący wkład w zrozumienie dziedzictwa kulturowego Europy i jednoczy 47 państw członkowskich Rady Europy. Wyróżnienie przyznaje Komitet ds. Kultury, Nauki, Edukacji i Mediów Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy na podstawie rekomendacji zespołu sędziów.

Zwycięzca otrzymuje na rok brązową statuetkę „La femme aux beaux seins" (dosłownie: „Kobieta z pięknym biustem"), której autorem jest Joan Miró, i dyplom. Finałowy wybór dokonywany jest spośród kandydatur znajdujących się na krótkiej liście przedstawianej przez jury Europejskiego Forum Muzeów.

W ostatnich latach nagrodę otrzymywały MUCEUM – Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej z Marsylii (2015), Muzeum Baks? z Bayburt w Turcji (2014) i Muzeum Liverpoolu w Wielkiej Brytanii (2013).