Stolice Wielkopolski oraz gruzińskiego regionu Imeretii współpracują ze sobą niemal od dekady. Od sześciu lat dzięki wsparciu finansowemu MSZ (projekt "Polska pomoc") wymianiają się doświadczeniami. W tym roku współpraca dotyczyła rozwoju turystyki. Urzędnicy z Kutaisi odwiedzali Poznań, gdzie poznawali sposób zarządzania promocją miasta i okolic.

Naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego w urzędzie miasta Kutaisi Paata Kldiaszwili zapewnia, że polskie doświadczenia zostały wykorzystane. - Dzięki pomocy naszych przyjaciół z Poznania udało nam się między innymi uruchomić nowoczesne Centrum Informacji Turystycznej – mówi Kldiaszwili.

Nowym centrum kieruje od czterech lat Giorgi Gulua, który tłumaczy, że urzędnicy z Kutaisi nauczyli się, że w centrum informacyjnym muszą oferować nie tylko informacje o zabytkach, ale także o transporcie, noclegach czy pomocy medycznej. - Poznań pomógł nam w tym celu stworzyć nowoczesną bazę danych - dodaje Gulua.

Zarówno Poznań, jak i Kutaisi mają umowy partnerskie także z ukraińskim Charkowem. W przyszłości niewykluczone są zatem projekty trójstronne.