Lotnisko Ramon znajduje się w Dolinie Timna na pustyni Negew, 18 kilometrów na północ od Ejlatu. Nosi imiona izraelskich pilotów - astronauty Ilana Ramona i jego syna Asafa, pilota sił powietrznych (obaj zginęli tragicznie, Ilan w katastrofie promu kosmicznego Columbia, a Asaf w katastrofie myśliwca).

Lotnisko ma ponad 5 kilometrów kwadratowych powierzchni, 50-metrową wieżę kontroli lotów i 3,6-kilometrowy pas startowy. Projektanci zadbali o to, by bryła lotniska komponowała się z krajobrazem otaczającej ją pustyni Negew - przeszklony terminal przypomina wielki pustynny głaz. Jest tu też kawiarnia na świeżym powietrzu z basenem i ogrodem. Budowa kosztowała 473,5 miliona dolarów.

Docelowo lotnisko będzie mogło przyjąć 2,2 miliona pasażerów rocznie. Na razie będzie obsługiwać tylko loty krajowe, uruchomienie połączeń międzynarodowych planowane jest na kwiecień tego roku.

Nowy port lotniczy ma odciążyć lotnisko Owda, leżące 60 kilometrów na północ od Ejlatu, które przyjmuje wszystkie samoloty z turystami podróżującymi do tego miasta. Ma również służyć jako lotnisko zapasowe dla lotniska Ben Guriona w Tel Awiwie.

Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Turystyki Izraela znacząco wzrosła liczba bezpośrednich połączeń lotniczych z Europy na południe Izraela. Tej zimy odnotowano rekordową liczbę lotów do Ejlatu z 28 europejskich miast - 60 tygodniowo (jeszcze kilka lat temu było ich cztery).