Badano opinie mieszkańców Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Polski, Niemiec, Szwecji i Holandii. 86 procent ich mieszkańców stwierdziło, że chciałoby odwiedzić Włochy w czasie wakacji. Szczegółowa analiza deklaracji dotyczących wyjazdu do Włoch pokazuje, że kraj chętnie odwiedziłoby 91 procent Szwedów, 90 procent Hiszpanów i 90 procent Niemców. Kolejne pozycje należą do Wielkiej Brytanii (87 procent), Polski (82 procent), Francji (81 procent) i Holandii (81 procent).

Największymi magnesami przyciągającymi do Włoch są dziedzictwo kulturowe, sztuka, historia, krajobrazy, łagodny klimat i świetne jedzenie.

W wypadku Polaków najważniejsze motywy podróży to zabytki i kultura. Po stronie powodów, które mogą zniechęcać do wyjazdu wymieniane są przestępczość kryminalna (w Polsce 43 procent odpowiedzi), ale też koszty pobytu (28 procent w Polsce) i obawy związane z kryzysem migracyjnym (42 procent w Polsce).

W skali od 1 do 10 Włochy zostały ocenione na 7,3 punktu i taką notę przyznali kierunkowi Polacy. Hiszpanie i Francuzi dają Włochom ocenę ponad przeciętną, a Niemcy, Szwedzi i Holendrzy nieco niższą. Rating w żadnym wypadku nie spada poniżej 7 punktów.

Confesercenti to stowarzyszenie małych i średnich przedsiębiorców reprezentujących różne branże, w tym turystyczną.