- PKP SA jest jednym z większym właścicieli nieruchomości, które można w różny sposób zagospodarować - opisuje Bittel. - Jednym z lepszych jest komercjalizacja tych nieruchomości poprzez budowę na nich biurowców, hoteli czy mieszkań - dodaje.

Podkreśla, że zabudowane nieruchomości powinny zostać w spółkach kolejowych. - Należy tak konstruować umowy, aby to było długotrwałe źródło przychodu dla PKP SA - mówi. Jego zdaniem "każda lokalizacja powinna być potraktowana w sposób indywidualny, m.in. w odniesieniu do planów zagospodarowania przestrzennego czy położenia terenów.

PKP SA ma w swoim portfolio spółkę CS Natura Tour, "która ma ośrodki szkoleniowe i pakiet kwater oraz pewne doświadczenia zebrane na rynku hotelowym" - powiedział Bittel.

Dodał, że w przypadku hoteli, biurowców czy apartamentowców PKP SA może skorzystać z doświadczenia innych spółek Skarbu Państwa.

Budową oraz administrowaniem nieruchomości zajmuje się m.in. Polski Holding Nieruchomości. Portfel Grupy obejmuje około 140 nieruchomości o wartości ok. 2,5 mld zł. Spółka ma wieloletnie doświadczenie w sektorach: biurowym, handlowym i logistycznym.