Dużo turystów? Następni muszą poczekać

Pixabay

Liczba turystów w znanych miejscach, takich jak Rzym czy Florencja, powinna być monitorowana. Jeśli wejdzie do nich dużo ludzi, następni będą musieli poczekać – proponuje włoski minister kultury

We Włoszech znajduje się 51 zabytkowych miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, niektóre z nich to całe centra miast i place. Cieszą się one rosnącą popularnością wśród turystów.

Część samorządowców proponuje więc, żeby za wstęp do popularnych miejsc publicznych pobierać opłaty. Jak informuje agencja Reutera, włoski minister kultury i turystyki Dario Franceschini uważa jednak, że są lepsze metody regulowania ruchu turystycznego niż wprowadzanie nowych opłat.

– Nie można płacić za wejście do miasta, na ulicę czy miejski plac – argumentuje Franceschini. Jego zdaniem problem należy rozwiązać, wykorzystując technologie liczące odwiedzających. Jeśli dojdzie ona do maksimum, dostęp do danego miejsca powinien zostać wstrzymany do czasu, kiedy miejsca zrobi się więcej.

W wielu włoskich miastach prowadzone są od lat kampanie na rzecz ograniczenia napływu turystów. Jednym z najgłośniejszych przykładów jest Wenecja. Grupa zajmująca się ochroną dziedzictwa Italia Nostra informuje, że rocznie do miasta przyjeżdża 30 milionów ludzi. Organizacja proponuje zmniejszenie tej liczby do 13,8 miliona gości rocznie.

Z danych włoskiej narodowej organizacji turystycznej (ENIT) wynika, że turystyka odpowiada za 11,8 procent włoskiego PKB, a w sektorze tym pracuje 12,8 procent wszystkich zatrudnionych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Burmistrz Krynicy-Zdroju: wydłużamy sezon turystyczny

Chcemy, by Forum Ekonomiczne było w mieście jak najdłużej – mówi burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr ...

Wizz Airem z Szyman do Dortmundu na weekend

Wizz Air ogłosił dzisiaj, że od 14 maja będzie łączył port lotniczy Olsztyn Mazury ...

Więzienie za fałszywe recenzje

9 miesięcy więzienia i 8 tysięcy euro grzywny to kara nałożona przez włoski sąd ...

W biurach podróży – przeceny odwołane

Drugi tydzień z rzędu raporty PZOT przynoszą niepokojące dane – spada rok do roku ...

Majorka bez darmowych drinków i plastikowych kubków

Piwo, wino i drinki w ramach all inclusive będą serwowane na Majorce tylko w ...

Premier Szwecji: Lubię rzucać kanapką

Rąbanie drewna o poranku, jedzenie gofrów z malinami i puszczanie kaczek na jeziorze – ...