Bali – wulkan Agung bliski wybuchu

AFP

Prawie 50 tysięcy mieszkańców popularnej wśród turystów indonezyjskiej wyspy Bali ewakuowano w ostatnich dniach z obawy przed erupcją wulkanu Agung. Ostatni raz wulkan ten wybuchł ponad 50 lat temu

– Liczba ewakuowanych wzrosła do 48 540 osób – oświadczył na konferencji w Dżakarcie rzecznik indonezyjskiej agencji ds. klęsk żywiołowych Sutopo Purwo Nugroho. W niedzielę informowano o 34 tys. osób ewakuowanych z okolic tego wulkanu, leżącego na zachodzie wyspy.

Agung od sierpnia wykazuje wzmożoną aktywność. W zeszłym tygodniu w jego pobliżu zarejestrowano setki wstrząsów. Zdaniem wulkanologów mogą one zwiastować zbliżającą się erupcję. W piątek indonezyjskie władze podniosły poziom zagrożenia wulkanicznego na najwyższy. Zalecono, by nikt nie przebywał w promieniu dziewięciu kilometrów od krateru.

Ewakuowani mieszkańcy zostali przewiezieni do tymczasowych ośrodków dla uchodźców lub znaleźli gościnę u bliskich. Jednak Nugroho poinformował, że „wciąż są ludzie, którzy odmawiają ewakuacji”. – Pierwsza przyczyna jest taka, że jeszcze nie doszło do erupcji. A druga, że obawiają się o bydło – tłumaczy rzecznik. AFP zaznacza, że prawie 2 tys. krów, które znajdowały się wokół wulkanu Agung, również ewakuowano.

Lotnisko w Depasar, stolicy prowincji Bali, które każdego roku przyjmuje miliony turystów, na razie funkcjonuje bez zakłóceń. Jednak władze portu monitorują sytuację i mówią o możliwości zamknięcia lotniska.

Bali to wyspa popularna wśród turystów; co roku odwiedzają ją miliony zagranicznych gości. Agung, stratowulkan i najwyższy szczyt wyspy (3142 m n.p.m.), znajduje się ok. 70 km od kurortu Kuta. W wyniku ostatniej erupcji wulkanu Agung w 1963 roku zginęło ponad 1000 ludzi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pierwszy Moxy przyjmuje już gości na lotnisku w Katowicach

Moxy, pierwszy w Polsce hotel pod marką należącą do koncernu Marriott International, działa od ...

Świat w świątecznej gorączce

Dekoracje na bogato lub świąteczny minimalizm, Mikołaj zjeżdżający niczym superbohater na linie lub zmęczony ...

Niemcy mają więcej czasu i pieniędzy na podróże

Aż 80 procent Niemców zastanawiało się już, dokąd wyjechać na najbliższe wakacje. Z danych ...

Koniec ze strajkami na lotniskach w Berlinie

Związek zawodowy Verdi zaakceptował porozumienie płacowe dla członków personelu naziemnego dwóch lotnisk w Berlinie, ...

Bon turystyczny na jednodniowe wypady

Bieszczady śladami podkarpackich szejków, Warszawa oglądana z okien zabytkowej nyski, a może wielka bitwa ...

Ryanair poleci z Wrocławia do Alicante również zimą

Irlandzki przewoźnik poinformował dzisiaj, że letnie połączenie z Wrocławia do Alicante w Hiszpanii wejdzie ...