Bali – wulkan Agung bliski wybuchu

AFP

Prawie 50 tysięcy mieszkańców popularnej wśród turystów indonezyjskiej wyspy Bali ewakuowano w ostatnich dniach z obawy przed erupcją wulkanu Agung. Ostatni raz wulkan ten wybuchł ponad 50 lat temu

– Liczba ewakuowanych wzrosła do 48 540 osób – oświadczył na konferencji w Dżakarcie rzecznik indonezyjskiej agencji ds. klęsk żywiołowych Sutopo Purwo Nugroho. W niedzielę informowano o 34 tys. osób ewakuowanych z okolic tego wulkanu, leżącego na zachodzie wyspy.

Agung od sierpnia wykazuje wzmożoną aktywność. W zeszłym tygodniu w jego pobliżu zarejestrowano setki wstrząsów. Zdaniem wulkanologów mogą one zwiastować zbliżającą się erupcję. W piątek indonezyjskie władze podniosły poziom zagrożenia wulkanicznego na najwyższy. Zalecono, by nikt nie przebywał w promieniu dziewięciu kilometrów od krateru.

Ewakuowani mieszkańcy zostali przewiezieni do tymczasowych ośrodków dla uchodźców lub znaleźli gościnę u bliskich. Jednak Nugroho poinformował, że „wciąż są ludzie, którzy odmawiają ewakuacji”. – Pierwsza przyczyna jest taka, że jeszcze nie doszło do erupcji. A druga, że obawiają się o bydło – tłumaczy rzecznik. AFP zaznacza, że prawie 2 tys. krów, które znajdowały się wokół wulkanu Agung, również ewakuowano.

Lotnisko w Depasar, stolicy prowincji Bali, które każdego roku przyjmuje miliony turystów, na razie funkcjonuje bez zakłóceń. Jednak władze portu monitorują sytuację i mówią o możliwości zamknięcia lotniska.

Bali to wyspa popularna wśród turystów; co roku odwiedzają ją miliony zagranicznych gości. Agung, stratowulkan i najwyższy szczyt wyspy (3142 m n.p.m.), znajduje się ok. 70 km od kurortu Kuta. W wyniku ostatniej erupcji wulkanu Agung w 1963 roku zginęło ponad 1000 ludzi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sąd: Źle zorganizowane wakacje godzą w godność turysty

Turyści, którzy nie są zadowoleni z usług biura podróży, mogą dochodzić odszkodowania np. za ...

Powiew optymizmu. KLM publikuje letni rozkład

Holenderska linia lotnicza KLM jako pierwszy przewoźnik w Europie opublikowała rozkład lotów na lato. ...

Hiszpania: Turystów więcej niż oczekiwaliśmy

Hiszpania zanotowała w 2016 roku niewidzianą wcześniej liczbę zagranicznych turystów oraz rekordowe wpływy z ...

Hiszpania coraz bliżej decyzji o wpuszczeniu turystów

Hiszpania, której gospodarka zależy w 12 procentach od turystyki, zamierza otworzyć swe granice w ...

W Itace już wakacje 2018

Wyjazdy na przyszłoroczne wakacje w Grecji, Włoszech i Albanii oraz wycieczki objazdowe po Europie ...

U agenta jak w Amazonie

Niemieccy agenci turystyczni mogą sprzedawać oferty wyjazdów, wykorzystując znany z Amazona system polecania podobnych ...