– W tym roku nie organizujemy wakacyjnych zajęć dla dzieci i dorosłych. Za to w każdą niedzielę lipca i sierpnia będą koncerty na scenie plenerowej przed NCK – zapowiada Magdalena Gajoch z NCK.

Ponowne otwarcie Galerii Beksińskiego i całego Centrum nastąpi podczas Kombinatu Kultury (dorocznych dni otwartych NCK), które potrwają od 16 do 17 września.

Galeria Beksińskiego działa w NCK od października zeszłego roku. Od tego czasu wystawę stałą (wraz z ekspozycją czasową rysunków i fotografii, która czynna była od 7 do 19 października) odwiedziło ponad 41 tys. osób.

Stała ekspozycja malarstwa liczy 50 obrazów olejnych, w większości pochodzących z lat 80. XX wieku, z tzw. okresu fantastycznego w twórczości Zdzisława Beksińskiego oraz klika dzieł z ostatniego okresu jego życia. Zbiór prac artysty, przekazanych NCK w depozyt przez Annę i Piotra Dmochowskich, kolekcjonerów sztuki, marszandów i przyjaciół artysty, uzupełnia 100 rysunków i 100 fotografii. Tę część kolekcji można okazjonalnie oglądać w NCK, podczas wystaw czasowych.

NCK działa od 1983 roku. Kieruje bogatą ofertę kulturalną dla wszystkich grup wiekowych. Organizuje festiwale, spotkania z artystami, koncerty, wystawy, warsztaty. Placówka dysponuje jedną z największych scen teatralnych w Krakowie. W Centrum działają m.in. zespoły góralskie Hamernik i Mały Hamernicy, zespół pieśni i tańca Nowa Huta, Grupa Wokół Centrum, Teatr Ab Intra i kilkanaście innych zespołów, reprezentujących różnorodne aktywności taneczne i artystyczne.