Zaszczepieni muszą przedstawić zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki nie wcześniej niż 14 dni przed podróżą. Osoby, które przeszły covid-19 powinny potwierdzić, że chorowały w ostatnich 6 miesiącach i zostały wyleczone.

Posiadania negatywnego wyniku testu nie wymaga się od dzieci do 6 roku życia.

Dotyczy to podróżnych przekraczających granice lądowe, morskie i powietrzne Turcji. Osoby te nie będą poddawane kwarantannie.

O TURCJI : Grecja, Turcja, Hiszpania, Egipt, Bułgaria – przygotowania do sezonu oczami rezydentów

Jeśli jednak podróżni nie mogą wylegitymować się żadnym z tych dokumentów, muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR, który nie będzie miał więcej niż 72 godziny, albo szybkiego badania antygenowego, zrobionego najwcześniej na 48 godzin przed wjazdem do Turcji.

Dodatkowo w ciągu 72 godzin przed podróżą do Turcji trzeba wypełnić formularz informacyjny, który należy okazać przewoźnikowi w formie papierowej lub elektronicznej przed lotem.

„Osoby, które nie przedstawią negatywnych wyników testu PCR lub nie spełniają wymogów zwalniających z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu, nie zostaną wpuszczone na pokład samolotu. Wymóg obowiązuje do odwołania” -czytamy w komunikacie.

CZYTAJ TEŻ: Tunezja: Zaszczepieni wjadą od 1 czerwca bez kwarantanny

Od tych zasad są wyjątki. Osoby przylatujące z Afganistanu, Bangladeszu, Brazylii, RPA, Indii, Nepalu, Pakistanu, Sri Lanki i ci, którzy przebywali w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonany najwcześniej na 72 godziny przed podróżą. Dodatkowo będą musieli odbyć 14-dniową kwarantannę w jednym z miejsc z oficjalnej listy przygotowanej przez poszczególne gubernatorstwa. Jeśli pod koniec tego okresu kolejne badanie PCR da wynik ujemny, zostaną zwolnione z kwarantanny.

W wypadku dodatniego testu będą musiały pozostać w izolacji przez kolejne dwa tygodnie. 14 dnia badanie będzie wykonane ponownie, jeśli okaże się ujemne, podróżny będzie mógł opuścić miejsce izolacji.

Osoby przylatujące z Wielkiej Brytanii, Iranu, Egiptu i Singapuru muszą przy wjeździe okazać negatywny wynik testu PCR, który nie może być zrobiony wcześniej niż na 72 godziny przed wjazdem do Turcji.